S obavami a hlavně s očekáváním hledí do budoucna včelaři na Domažlicku. Loni zjištěný mor včelího plodu si vyžádal spálení tří desítek zasažených včelstev na Mrákovsku a následná opatření spočívající ve vymezení ochranného pásma a režimu, aby se nákaza dále nešířila. Proběhla také vyšetření včelstev.

„Přesné údaje, jak včelstva na Domažlicku přežila zimu, budu mít příští úterý. V pondělí budeme stavy projednávat na schůzi okresního výboru včelařů. Již nyní je ale možné říci, že uplynulá zima ani jaro včelstvům nepřály," předesílá jednatel OV ČSV Karel Špaček.

Podle jeho slov už jisté obavy panují.

„Jsou v některých organizacích například na Kdyňsku. Poslední zima nestála za nic, navíc je tu stále hrozba varroázy. Myslím si, že některá opatření se udělala, ale ztráty způsobila nedůslednost, třebaže byli včelaři varovaní včas. Myslím si, že někteří situaci podcenili, když šetřili na léčivech. Vím o situaci na Trhanovsku, kde chová včely nejvíce neorganizovaných včelařů. Možná je to tím, že nechtějí platit členské příspěvky a snad si myslí, že vše zvládnou bez členství a pomoci svazu. V tomhle jsou tamní chovatelé včel smutnou jedničkou na okrese," upozorňuje Špaček.

„U nás, řekl bych, je nyní o pětadvacet až třicet procent včelstev méně oproti počtu, který byl před zazimováním. Je to velký rozdíl, myslím, že se opět projevil rok 2007 a 2008. Varroáza se zase ukázala, ač jsme všechny nabádali včelstva ošetřovat," říká jednatel trhanovských včelařů a zdravotník okresního spolku Karel Strnad.

Na stavy včelstev však kromě možného onemocnění mělo nepříjemný vliv i počasí. Může se vše promítnout například do kvality úrody?

„Do úrody? To je těžké říct. Horší než přezimování včelstev je z hlediska úrody a opylení plodin letošní průběh jara. Vše vykvetlo hrozně rychle a kvetlo velice krátce, včely nestačily opylovat. Problém dělalo i sucho, kdy řepka nemedovala. Ideální počasí je s ranními mlhami, pak sluníčkem a odpoledním deštíkem," vylíčil jednatel Špaček.

„Obavy z naší strany samozřejmě jsou, avšak záleží, zda se podaří včelstva rozmnožit. Prozatím se ale nedá hovořit o katastrofě," myslí si Strnad.

O důsledcích včelího moru ZDE