Velice si oddechli včelaři z Domažlicka poté, co bylo zrušeno loňské mimořádné veterinární opatření vydané Státní veterinární správou pro Plzeňský kraj týkající se varroázy.
„Zrušení tohoto veterinárního opatření jsme očekávali, ale máme z něj samozřejmě radost. Můžeme opět přesunovat včelstva, prodávat matky a kočovat se včelstvy k řepce nebo do lesa, což je pro včelaře jednoznačně výhoda," říká jednatel Okresního výboru České svazu včelařů v Domažlicích Karel Špaček.
Varroáza v některých oblastech včelstva téměř zdecimovala
Největší vlna této nemoci se objevila v našem regionu na jaře 2008, kdy včelaři Domažlicka zaznamenali v průměru zhruba 55 % ztrát včelstev. Varroáza se v našem regionu přitom vyskytovala ještě v loňském roce.
„Kvůli varroáze jsme u nás na Hostouňsku přišli před lety o 90 % včelstev. Byla to pohroma, úhynem včel byli postiženi v podstatě všichni naši včelaři. Naštěstí se ztráty podařilo nahradit. Co se mne týče, druhým rokem už jsem měl opět stejný počet včelstev. Patery včely jsem tehdy vzal z Moravy a nějaké ještě od bývalého předsedy okresního výboru, přítele Frische z Kolovče. Včelaři ale většinou sháněli včely na Moravě, neboť Domažlicko bylo varroázou hodně postižené," vzpomíná člen výboru ZO ČSV Hostouň Miroslav Rauch.
Úlevu pro včelaře po zrušení mimořádných opatření nepociťuje.
„To, že nám zrušili nařízení, jako úlevu nepociťuji, neboť bylo pro naše dobro. je v zájmu včelaře, aby si včeličky hlídal. Co se týče možnosti kočování, alespoň tady u nás má 95 % včelařů pevná stanoviště," konstatuje Rauch.
Domažlicko je nákaz včel prosté, ale sousední oblasti nikoliv
Pro letošní rok jsou sice vyhlášena nová veterinární opatření, ale na Domažlicku nebyly varroáza a mor včelího plodu zjištěny.
„Pro nás platí standardní ošetření včelstev, která se dělají už přes 30 let. Zatím letošní rok vypadá slušně, záleží, jaký bude červen. To je kritický měsíc, kdy se při nepříznivém počasí včelstva rojí. Pokud prší, není medovicová snůška z lesů a v podstatě je pouze světlý květový med, který vlastně máme v této době už vytočený," zakončuje okresní jednatel včelařů Špaček. Včelaři by podle něj měli věnovat včelstvům pozornost. Hrozba zvaná varroáza je sice v našem regionu zažehnána, ale na Plzeňsku a Klatovsku byl zjištěn výskyt moru včelího plodu, který by se mohl znovu objevit i u nás.