Ten byl zjištěn u kočovných včelstev na Mrákovsku a znamenal pro dotyčné chovatele spálení úlů, včel a všech pomůcek, které nelze bezpečně dezinfikovat. Ochranné pásmo sahá obce Prapořiště a Zahořany prakticky až ke státní hranici na Všerubsku. Spadá do něj celé město Domažlice a končí u Pasečnice.

„Zatím jsme obdrželi pouze výsledek vzorků z trhanovské organizace a byl negativní. Na výsledky z Domažlicka a Kdyňska ještě čekáme,“ říká Vilém Frisch, jednatel Okresního výboru Českého svazu včelařů v Domažlicích.

Jihlavská laboratoř potřebuje k případnému zjištění spor mikroba Paenibacillus larvae zhruba 14 dní.

„Vzorky se odesílaly 27. května, výsledky čekáme na každý den. V laboratoři musí udělat ze všech vzorků kultivaci do živného roztoku. Jsme nervózní a napnutí, už bychom chtěli vědět, jak na tom jsme. Bylo by pro nás příznivější, pokud by se v některém vzorku spory mikroba objevily, alespoň bychom konečně zjistili, kde je zdroj nákazy,“ podotýká Frisch.

„Dávali jsme jeden směsný vzorek z jedenácti včelstev, která jsou ve Spálenci. Jsme rádi, že jsou v pořádku, že je tam vše takzvaně čisté,“ pochvaluje si Karel Strnad, jednatel ZO ČSV Trhanov a zároveň také zdravotník okresní včelařské organizace.

Zatím včelí mor nezpůsobil, že by některý z včelařů v regionu s chovem skončil.

Po páteční uzávěrce novin jsme obdrželi zprávu, že také vzorky nabrané ve včelínech na Kdyňsku jsou negativní. Čeká se ještě na výsledky z Domažlicka.