Téměř tři čtvrtě století má svůj život spojený se včelami 84letý Václav Mastný z Únějovic. Do loňska měl ještě třináct včelstev, letos chová už jen osmery včely. „Vyrůstal jsem v Úboči a včely tehdy k pořádnému hospodářství patřily. Už jako školák jsem se o ně staral. Musel jsem hlídat, kam při rojení ulítly,“ vzpomíná druhý nejstarší člen kolovečské organizace včelařů na své počátky včelaření.

S včelami se však musel na několik let nedobrovolně rozloučit. „Když komunisti zavřeli celou naši rodinu do kriminálu, nakonec jsme skončili na uranu v Jáchymově. Po šesti letech jsme se s bratrem vrátili, ale naše včely už byly pryč,“ vzpomíná usměvavý stařík na nelehkou etapu života. „Když jsem se odtamtud vrátil, neměl jsem nic, ani boty,“ dodává.

„Jelikož jsem Mastnejch rodu a strejda taky včelařil, řekl mně i bratrovi: Dám vám každému úl. Já to zpočátku nechtěl, ale oženil jsem se do Únějovic a manželka i tchyně rády medíček, tak mě přemluvily,“ vzpomíná s úsměvem na pokračování svého včelaření. Pamatuje si dodnes dobu, kdy jako kluk zapřáhl koně do vozu a dědu–včelaře a ještě jednoho strejdu tenkrát vezli z Úboče do Kolovče na schůzi včelařského spolku. „S bratrem jsme pak na ně čekali a hlídali kobylu před hospodu u Majdla,“ vzpomíná na meziválečné doby, kdy se včelaření na Kolovečsku rozmohlo.

Dnes už se Václav Mastný musí pohybovat pomocí holí. S nimi přišel nedávno do sálu hospody v Zíchově na slavnostní schůzi u příležitosti stého výročí založení ´Včelařského spolku pro Koloveč a okolí´. Převzal tam toho dne jako jediný ze spolku vysoké včelařské vyznamenání – čestné uznání Ústředního výboru Českého svazu včelařů.

„Na včely vidím z okna, ale běhat za nimi už nemůžu. Chodím špatně a ven musím ještě k tomu po třinácti schodech, takže k úlu nemohu tak často, jako kdysi,“ posteskne si jen tak mimoděk včelař. S včelami a péčí o ně prožil téměř pětasedmdesát let svého života a byly pro něj více radostí a koníčkem než prací. Lze mu popřát jediné: Hodně zdraví a také radosti ze včeliček, které mu, podle jeho vyjádření, v jáchymovském kriminále tak moc chyběly.