Tradiční Vavřinecká pouť se na Bezděkovském předměstí v Domažlicích nemohla v minulosti obejít bez ´výzdoby´ v podobě slavobrány s králičími kožkami.

„My dříve narození si pamatujeme, když se slavila ´králičí pouť´. Na Bezděkovském předměstí přímo na křižovatce pod Chodským hradem byl nad silnicí směrem k Vavřinečku umístěn poutač z vycpaných králíků doplněný hudebními nástroji a ozdobený březovými proutky s navázanými barevnými stužkami,“ vyprávěla našemu Deníku rodačka, paní Marie.

Podle jejích slov byl připojen pro uvítání poutníků veršík:

„Huž sme ho dnes husmažili, huž ho táhnem z trouby ven, když ste k nám huž na pouť přišli, dejte si ho kousek jen.“

Kdo šel od Domažlic na Vavřinec, přečetl si nápis: Nashledanou.

„Tahle pouť nebyla pro celé Domažlice, ale jen pro lidi bydlící za Zubřinou. Hovořilo se o ní jako o pouti ´Králičí´. To proto, že na předměstí byl v tento den hlavním jídlem svátečního oběda králík,“ dodává rodačka.

Škoda jen, že letos něco podobného asi návštěvníci Vavřinecké poutě neuvidí. „Bude je zřejmě překvapovat spíše označení nového obchodu pod hradem s nápisem ´Lebensmittel – potraviny´. Snad si budou myslet, že jsou na oslavách Skolení draka v nedalekém bavorském Furthu. Jistě neujde pozornosti návštěvníků Chodských slavností a Vavřinecké pouti ani velký počet heren a barů nacházejících se právě na tomto předměstí, které jsou tu k malé radosti nás, zde žijících,“ zakončila rodačka a domažlická patriotka Marie.