VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vánoční zvyky a tradice

Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé, po roce Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné a veselé… Tento úryvek pochází ze známé písně autorů Zdeňka Borovce a Jaromíra Vomáčky, která v interpretaci Magdy Hrnčířové každoročně vesele ohlašuje vánoční svátky.

7.12.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková

Vánoce a Velikonoce jsou nevýznamnějšími svátky v roce. V pohanské době připadala na dobu dnešních Vánoc oslava zimního slunovratu (21. prosinec). V tento den se slavilo znovuzrození slunce. Věstilo se, co přinese následující rok, prováděly se magické praktiky, které měly zajistit bohatou sklizeň a plodnost domácích zvířat. Člověk pomocí různých věstících praktik hledal, a dodnes stále hledá, odpovědi na otázky týkající se jeho budoucnosti. Tato tradice se dochovala dodnes.

Tajemnou atmosféru Vánoc dotváří celá řada starých lidových zvyků a obřadů. Některé z nich se stále dodržují, jiné upadly do zapomnění. A právě na Štědrý den připadá narození Ježíše Krista, den zázraků, den splněných přání.
Mezi obyčeje, které neupadly v zapomnění, patří:

LITÍ OLOVA

Vánoční zvyk lití olova pochází od Keltů. Ještě na začátku 20. století se olovo lilo o Vánocích téměř v každé rodině. Nedostatek olova během obou světových válek však vedl k zapomnění zvyku. Někdy se jako náhražka používá rozehřátý vosk.
Nad plamenem se roztaví kousek olova do tekutého stavu. Připraví se nádoba s vodou a do ní se olovo opatrně vlije. Odlitek, který vznikne, napoví člověku jeho budoucnost. Například odlitek ve tvaru hvězdy znamená úspěch, uznání.

HÁZENÍ STŘEVÍCE

Svobodné vdavekchtivé dívky házejí střevícem přes hlavu. Obrátí-li se patou ke dveřím, provdají se a odejdou z domu.

BARBORKA

Vložte do vázy tolik větviček (podle tradice by to měla být větvička třešňová - barborka), kolik je členů rodiny. Každý člen rodiny napíše nějaké své přání na lísteček, zalepí ho a pověsí na větvičku. Komu větvička na Štědrý den rozkvete, tomu se přání splní.

KRÁJENÍ JABLKA

Jablíčko se přepůlí vždy po štědrovečerní večeři, avšak ne obvyklým způsobem, ale napříč. Pokud má vnitřní část s jádry tvar hvězdičky, sejdou se za rok všichni ve zdraví. Má-li tvar křížek, někdo z přítomných těžce onemocní nebo zemře.

LODIČKY

Rozpůlí se několik vlašských ořechů a do prázdných polovin skořápek se nakapaným voskem připevní malá svíčka. Lodičky ořechů se pak nechávají plout po vodě. Toho, komu se lodička nepotopí a dlouho svítí, čeká dlouhý a šťastný život. Pokud se lodička drží při kraji nádoby, její majitel se bude po celý rok držet doma. Pokud pluje ke středu nádoby, vydá se do světa.

ŠTĚDROVEČERNÍ VEČEŘE

Na Štědrý den se až do večera zachovává přísný půst. Ten, kdo vydrží nejíst, údajně uvidí zlaté prasátko. Ke společné večeři se zasedne, jakmile vyjde první hvězda. Pod talíře se na štědrovečerní večeři pokládají kapří šupiny, které mají všem přinést po celý rok dostatek peněz. Po dobu slavnostní večeře nesmí nikdo vstávat.

PŮLNOČNÍ MŠE VÁNOČNÍ

K vánočním svátkům neodmyslitelně patří i návštěva kostelů. Nejvyhledávanější jsou "půlnoční" mše, které 24. prosince probíhají v katedrálách i venkovských kostelíčcích. Tímto způsobem si věřící i lidé, kteří obvykle kostely nenavštěvují, připomínají narození Ježíše. Křesťany i ostatní příchozí okouzlují v chrámech jesličky. Také skladba Jakuba Jana Ryby (1765-1815) Česká mše vánoční (někdy nazývaná Hej mistře) je symbolem krásných, kouzlem a nostalgií zahalených českých Vánoc.

Na závěr si připomeňme tuto nádhernou vánoční koledu:

Česká mše vánoční - Gloria

Sláva budiž Bohu velikému,
pokoj lidu všemu pokornému,
neb se narodil Spasitel,
všeho světa Vykupitel.
Vstaňte rychle pastýřové, srdce věrného,
zanechte stád, pastuškové, srdce dobrého,
pojďte k Betlému, městu svatému,
uvidíte tam světlo nebeské,
Syna Božího v podobě lidské.
To vám zde zvěstujem, nad tím se radujem.
vstaňte rychle, běžte k Betlému,
k Ježíšku dnes narozenému.

Se starým rokem uzavřeme knihu a s novým jako bychom brali čistý arch papíru, který začneme znovu popisovat.

Spoustu krásných řádků spolu s příjemně prožitými vánočními svátky vám přeje

Bc. Jaroslav Beneš

7.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Seniorská akademie přinese přednášky i kurz sebeobrany

Na snímku hlasoval Plzeňan Marian Bradáč, který v jedné z komisí také zasedal coby místopředseda.

Starostům se nevedlo, vyhrál jen jeden z nich

Nádrže na domažlickém Cvičáku zachytí vodu v krajině

Domažlice – Nové vodní nádrže vzniknou v lokalitě bývalého vojenského cvičiště v prostoru nad baseballovým hřištěm.

Mladé voliče v rozhodování ovlivnil hlavně internet

Domažlice, Holýšov – Mezi voliči ve volebních místnostech byli i mladí lidé, kteří se stali prvovoliči.

Vrba: Máme co napravovat

Plzeň – Porážkou s Luganem připravili svým fanouškům velké zklamání. Už tuto neděli si je mohou fotbalisté Viktorie Plzeň částečně udobřit. V jedenáctém kole první ligy doma přivítají celek Zbrojovky Brno.

Narodili se

Představujeme dvě miminka, která se v uplynulých dnech narodila v domažlické porodnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení