Adventní trhy v Plzni, jedny z největších v Česku, trvaly v loňském roce kvůli vládním nařízením souvisejícím s nepříznivou epidemiologickou situací pouhé čtyři dny. V roce 2020 směly fungovat ve velmi omezené míře. Ty letošní však slibují bohatý kulturní program a vše, co k nim neodmyslitelně patří.

„Loňské nečekané rozhodnutí vlády o uzavření adventních trhů bylo pro prodejce likvidační. Jsem moc rád, že se letos uskuteční se vší parádou,“ řekl organizátor trhů Jaroslav Strohschneider.

Trhy odstartuje již tuto středu 23. listopadu velkolepý ohňostroj v 18 hodin. Jejich součástí bude také obří betlém nebo vyhlídkové kolo.

„S instalací vyhlídkového, 28 metrů vysokého kola, začneme tento víkend. Minulý rok vyvolalo u Plzeňanů obrovskou vlnu pozitivních reakcí a mezi návštěvníky se stalo velmi oblíbenou atrakcí. Neomezujeme v žádném případě ani výzdobu, ani kulturní program. Přijede Petr Kolář, Leona Machálková, Standa Hložek nebo Martin Maxa. Chceme, aby si lidé mohli po dvou letech vychutnat tu pravou vánoční atmosféru,“ dodal koncem minulého týdne pořadatel.

Festival Animánie v Plzni 2022.
Animánie byla úspěšná. Přinesla kvalitní filmy i vysokou návštěvnost

Dvouroční pauza se podle Strohschneidera někde musela podepsat – pořadatelé přišli řádově o miliony korun. „Letos covidová čísla extrémně nerostou, takže věříme, že bude vše v pořádku a že lidem všechno vynahradíme,“ uvedl dále organizátor.

Adventní trhy budou otevřené denně od 10 do 20 hodin. Potrvají opět měsíc. „Patříme mezi největší trhy v republice. Budeme mít celkem 130 stánků. Někteří prodejci nepřežili covidové období a někteří zase nesehnali brigádníky, kolem 20 procent jich tedy bude úplně nových,“ vysvětlil dále Strohschneider.

Rozsvícení vánočního stromu v Plzni, kterým je letos čtrnáctimetrová jedle ojíněná z Třemošné, se uskuteční jako již tradičně první adventní neděli, tedy 27. listopadu, a to v 18 hodin. Od roku 1992 je to teprve pátá jedle a teprve druhá jedle ojíněná, která bude na náměstí Republiky v Plzni. Ta první z Božkova zdobila náměstí na Vánoce v roce 2014, tedy v době, kdy se Plzeň chystala stát hlavním městem kultury.

„Mám radost, že náměstí Republiky letos ozdobí jedle, která čtyřicet let rostla na nedaleké zahradě manželů Kolečkových. Děkuji jeho majitelům za to, že strom městu Plzni nabídli, a věřím, že se všem Plzeňanům společně s jeho výzdobou bude líbit,“ řekl primátor Plzně Roman Zarzycký.

V Klatovech rozsvítí strom už v pátek

V Klatovech se vánoční strom na náměstí rozsvítí již v pátek 25. listopadu. Od 17.45 hodin zazpívá pěvecký sbor Sedmikrásky ze ZUŠ Klatovy. V 18 hodin promluví starosta a za doprovodu zvonečků se rozsvítí strom. Klatovské vánoční trhy se budou konat od 11. do 23. prosince, na každý den bude přichystán kulturní program.

V Domažlicích se rozzáří vánoční strom o den později, v sobotu 26. listopadu. Kulturní program zde začne v 16 hodin. Na vánoční trhy se lidé mohou vydat od 16. do 23. prosince.

Rozsvícení vánočního stromu v Tachově je naplánováno – stejně jako v Plzni – na první adventní neděli 27. listopadu. Vánoční dominanta se na náměstí rozzáří v 17 hodin. Doprovodný program bude připraven již od 15:30 hodin, kdy vystoupí žesťový soubor ZUŠ Tachov pod vedením Miroslava Durkáče. V průběhu odpoledne dále vystoupí folklorní či zájmové místní dětské soubory. Po rozsvícení se o hudební vystoupení postarají Tereza a Daniel Švecovi a Bikers Band. Adventním odpolednem provede Filip Vrba.

Polní bitvou U Ježíška a dalším programem připomněli v sobotu za hustého sněžení nadšenci v dobových kostýmech významnou událost v dějinách Plzně - dobytí města vojsky generála Mansfelda v roce 1618.
Nadšenci do historie připomněli dobytí Plzně vojsky hraběte Mansfelda

Začátek adventu přivítají v neděli rozsvícením vánočního stromu i na náměstí Svobody v Plané na Tachovsku. „Jako každý rok nás čeká adventní trh se stánky řemeslníků, občerstvením, svařákem a horkou čokoládou. S nadcházejícím stmíváním se můžeme těšit na vánoční koncert skupiny Kvintetky, vystoupení žáků ZUŠ a také na kouzelné taneční vystoupení Winter Dance,“ přiblížila program Eva Vanišová z plánského odboru kultury. Závěr večera patří v 18 hodin tradičně rozsvícení vánočního stromu.