Vánoční strom se včera za účasti stovek diváků rozzářil na domažlickém náměstí. Jsou na něm úsporné žárovky a podle některých přihlížejících působí kvůli zabarvení do modra studeně. Jiné lidé však mínili, že strom je velmi hezký. „Je stříbrný a krásný,“ řekla Deníku žena z Domažlic, která se na rozsvěcování přišla podívat.

10. prosince se u něj sejdou lidé opět, aby si zazpívali koledy. Domažlice se totiž zapojily spolu s dalšími deseti městy v Plzeňském kraji do projektu, v němž v jednu chvíli bude zpívat koledy co nejvíce lidí. Loni jich v deseti městech kraje zpívalo celkem 7434. „Letos toto číslo určitě překonáme. Díky Domažličákům to dokážeme,“ řekl včera Zdeněk Zajíček z agentury RLA Stallion, která hromadné zpívání pořádá.

Už od minulé středy se v Domažlicích prodávají ryby. Prodej zajišťují Městské lesy Domažlice. „Letos nabízíme kapry, candáty, štiky, amury a sumce. Ryby se prodávají přibližně za stejné ceny jako vloni a zvyšovat se nebudou,“ uvedl Josef Lichtenberk, porybný Městských lesů Domažlice. Dodal, že prodej ryb bude na domažlickém náměstí vždy ve středu a od 18. prosince každý den včetně sobot a nedělí až do 24. prosince.

Vánoční jarmark chystají v Holýšově školáci ve spolupráci s Klubem rodičů. 30. listopadu se od 15 hodin budou před školou prodávat výrobky dětí, které se postarají také o kulturní program. Ve stejný den od 16.30 hodin připravuje základní škola v Poběžovicích Večer světel a na 9. prosince České vánoce s Ježíškem. „Jedná se o ojedinělou akci ve spolupráci s rádiem Frekvence 1. Naši žáci musí nafouknout kolem tisíce balonků, které pak společně vypustíme v 15.40 hodin na školním hřišti,“ informovala Miroslava Šebestová, učitelka ZŠ v Poběžovicích.

Tradiční Staročeský vánoční jarmark v Horšovském Týně je plánován na poslední adventní neděli, 21. prosince. „Od 9 do 18 hodin tu budou k dostání kapři, stromky i tradiční vánoční zboží, jako svíčky, svícny, ozdoby a další. V hudebním programu vystoupí pěvecké sdružení Jany Lengálové z místní ZUŠ a plzeňská skupina Strašlivá podívaná, která hraje folk s historizujícími a etnickými prvky,“ uvedla ředitelka pořádajícího MKZ Leona Císlerová. Chybět nebudou stánky s občerstvením včetně oblíbeného stánku s česnečkou uvařenou místními šermíři. „V 17 hodin je na programu živý betlém v podání horšovskotýnských ochotníků a pěveckého sboru základní školy,“ dodala Císlerová.

Autor: Helena Bauerová, Zdeňka Lochmanová