Jde o psaní, které poslala matka svému synovi Janu Vondrašovi z Mrákova, jenž byl za první světové války legionářem na Sibiři.

„Někdy to trvalo až sedm měsíců, než na té Sibiři dopis dostal," řekla vojákova snacha Alžběta. „Nakonec se legionář z války vrátil domů v pořádku, i když o něco později. Poté byl i starostou Mrákova. Byl to výjimečný člověk, ale za komunistů ho zavřeli na 18 let a umučili. Z války se vrátil, ale z Mírova už ne," dodala.

Dopis z 2. ledna 1920:

Drahý Sinu,
Předem přjmi o demně a od nás všech mnoho polýbeňí a mnoho spomínek. Doufám Pána Boha že Tě s tima pár řádky přistálem zdravý vynatrefím. Co se tíče nás všech doma mi sme doma zdravý všíchní ale já mislým že ti toho zdravy asi moc mít už nebudeš. Psaní sem od tebe obdržela. A všemu vyrozuměla a velyce sem se potěšila nemůžeš si aňi vynamislet z jakou radosti čekam na ten dopis pořát koukám kdy lystonoš otevře a ňákou správu od tebe přinese. Tuten dopis co sem od tebe dostala sem šel skoro sedm mněsícu. Nemůžeš si aňi vynamislet z jakou radostí ten dopis čtu slzami ten dopis skrapím už sem netrpjelyvá už mislym že tě na každou chvýly vykoukám už deš demů.
Drahý Sinnu ti píšeš že od nás žádné správy nedostáváš já ti píšu dos často je mi to taky dyvne že když dostanu od tebe psaní taky nepíšeš ňic o našem psaní nic a ti taky píšeš že mám dost částo píšeš mislým že je asi špatná doprava že se to a na mnohých místech ti dopisi stratí. Píšeš jak se Jirka učí. Ten do školy už nechody učení mu do hlavy nešlo a za druhé ho potřebuju doma to výš válka nám skazila všecko co bylo platní Josefovi učení kdyš ti darebácí mňe o sina připravily jenom ti si dej pozor aby ti si aspoň přišel demů zdráv už si nemůžeš aňi vynamyslet jakou radosti čekám na to radosne schledaní vyďym tady moc tvých kamarádů doma a někteří jsou na vojňe ale přeci přídou každou chvyly na dovolenou demů ale ti už to bude skoro tři roky ďývám se na všechni strani a ze žádne strani nejdeš abych už tě mohla spatřit.
Drahý Sinu píšeš jake to máme doma, je to ucházející mám štiři služebne. To vyš vydrží mám dost mám třináct kusů dobytka a pár koňí a vyďým tě jak si vďycky bježel bablounom když se mněly koně řebyt ale ičkom máš taky doma kobylu březí tak brzo přiť abysi mohl taky doma hlýdat kobylu na přet se ma ohřebyt kobyla u bybylounů a potom u nás píšeš co dělá Adam v nevalících ten je pořát doma ten je chibnej na ruku a Matouš ten jak si si byl doma na poslet u dovoleni tak byl moc nemocnej ten je taky pořát doma je pořát mrzutí má málo kouření a časem nic Matouš straka ten jak vypukla samostatnost tak přišl demů a je doma pořát sou doma skoro všichni jenom ti ne.
Drahý Sinu píšeš aby tě napsala co je tady noveho mislým že tam to budete všechno vjedět lepší neš mi tady tady nám všechno moc stoupá jeto vyna všechno válka všechno moc drahé mám novej vůs ten vůs mňe příde navysokou cenu stoji osumadvadsetset korun napřet by koupil pjeknej domek co stojí ičkon vůs. ten vůs už máš připravené pro tebe aš přídeš abysisi moch jet pronevjestu tomislým sem tě toho napsala dost jenom koukej abyužsi co nejšpíš přijel demů už je to dlouhý čekání na tebe Pozdrav odvšech přátel a od Adamka moc hubyček. Psaňí uzavírám stále na tebe spomínam už bybyl čas abysi byl doma už sem moc netrpjelyvá
Lýbátě tvoje Matka a Adam Vaněk, Naschledanou