Cenu Stavitel mostů každoročně uděluje spolek Bavaria Bohemia jednotlivým osobnostem, institucím a partnerským projektům za příkladnou práci při prohlubování dobrého sousedství mezi českými a bavorskými sousedními regiony.

Václavu Jandečkovou ze Kdyně přivedlo k práci badatelky, publicistky a spisovatelky zabývání se historií svého dědečka. Objev falešné hranice byl zásadním okamžikem v jejím životě. Již tehdy se badatelka tématem falešných hranic intenzivně zabývala, zaměřovala se ale jen na Domažlicko. Zjistila, že historikové uchopili téma příliš zeširoka a objevily se i nesrovnalosti.

V roce 1948 vymyslela tajná služba zákeřnou past. Komunisté v Československu záměrně provokovali lidi k útěku a na falešných hranicích je přesvědčovali, že už jsou na svobodném Západě. Uprchlíky záměrně vyslýchali na nepravém celním úřadě s "německými" a "americkými" úředníky, kteří je nutili, aby vyprávěli podrobnosti o svém útěku. Podvedení lidé pak skončili ve vězení. Někteří se dokonce nikdy nedozvěděli, že vlastně vůbec neopustili Československo.

Jakmile do pozadí místních přísně utajovaných událostí z jara 1948 pronikla, chtěla především očistit jméno jednoho z protikomunistických odbojářů, Josefa Janouška z Prahy.

Lékař Jurij Talanov.
Doktora, který se při službě opil, má řešit Lékařská komora. Soud ho zprostil

„To byl člověk, který se snažil o totéž jako můj dědeček Ota Tulačka z převaděčské skupiny Cyril, jenže Janoušek netušil, že jeho parťákem se stal nastrčený agent Státní bezpečnosti František Hejný krycím jménem Jonny,“ popsala Jandečková s tím, že lidé, kterým se Janoušek snažil pomoci, právě kvůli Hejnému končili v pasti později známé jako akce "Kámen".

Janoušek stál na správné straně a později se zachoval jako skutečný hrdina, ovšem do historie byl zapsán mylně jako agent StB. Ze dvou postav totiž byla učiněna jedna.

Jandečková pátrala v archivech a v rodinách obětí a rozhodla se zločin zveřejnit pod názvem akce "Kámen".

Domnívá se, že raná doba komunismu v Československu byla nepřehledná a ne každý se v tajných akcích StB dokáže vyznat. „Mně se to začalo dařit, a tak jsem chtěla svou prací inspirovat veřejnost, a zejména mladší generace k zájmu o naši nedávnou historii,“ řekla.

Bubeník Miloš Meier a kytarista Brian Bajak předvedli výjimečnou muzikantskou show v Horní Folmavě.
OBRAZEM: Horní Folmava zažila bubenickou show

Vadilo jí, že po roce 1989 komunisté ve volbách získávali hlasy i od lidí, kteří netušili, jak zločinný režim KSČ únorem 1948 nastolila.

„Téma falešných hranic se mi v Čechách již podařilo vynést na světlo, řádně zpracovat i zpopularizovat, a tak mám radost, že tuto složitou problematiku z pohraničí díky dalším projektům a přednáškám se zájmem vnímají nyní i naši němečtí sousedé,“ sdělila badatelka. Své knihy vydává i v cizích jazycích.

Letos chystá Jandečková ve spolupráci s německým divadlem Ovigo česko-německé divadelní výpravy na čtyři místa činu celé jihozápadní hranice od Bělé nad Radbuzou až po Aš, s premiérou již 4. června.

Důkladným výzkumem si Václava Jandečková získala uznání historiků a mohla přispět k pozdnímu stíhání pachatelů na hranicích. V roce 2018 založila Spolek pro výzkum zločinů komunismu.