Jedním z iniciátorů a organizátorů zdravotnického školení pro dobrovolné hasiče, které se konalo tuto sobotu na Pelechách, byl Václav Vaněk z Pasečnice. Sám totiž před sedmi lety na své cestě v jižních Čechách pomohl zraněným u dopravní nehody a ví, jak je nejen pro hasiče znalost první pomoci životně důležitá.

„Stalo se, že jsem byl tenkrát ještě s několika lidmi na místě nehody jako první. Museli jsme tehdy pomoci vyprosit pět lidí z auta,“ vzpomíná dobrovolný hasič. „O tom, zda zraněným pomoci, jsem ani nepřemýšlel. Přijde to tak nějak samo a není čas něco řešit,“ dodává Vaněk. Tak tomu bohužel vždy nebývá.

„Mnoho lidí má často strach poskytnout první pomoc,“ říká lektorka první pomoci Hana Hrušková z Tlumačova. Právě ona tento víkend školila dobrovolné hasiče z okrsku Jednotek požární ochrany Mrákov. „Dobrovolní hasiči by měli dokázat poskytnout zraněnému pomoc. Je to náplň jejich práce, jakkoliv je dobrovolná,“ připomíná lektorka.

Účastníci školení se učili, jak si poradit při nejrůznějších zraněních, popáleninách, zlomeninách i nemocech, jak správně resuscitovat člověka a uložit ho do zotavovací polohy. Prohlédli si snímky z dopravních nehod a poznávali, jak zabezpečit místo i zraněné až do příjezdu záchranné služby.

„Hasiči projevují zájem a jejich znalosti jsou na dobré úrovni. Bývají mnohem větší než třeba u profesionálních řidičů,“ hodnotí Hrušková.

Dobrovolní hasiči jsou průběžně školeni hasičským záchranným sborem. Jednou za čas si však sami zorganizují školení cílené pouze na zdravovědu.
„Každý rok pořádáme nějaké cvičení, letos jsme místo něj zvolili zdravotnický výcvik, kterému se moc často nevěnujeme,“ vysvětluje Vaněk.

Podle něj je dnes hasičina malých jednotek dobrovolných hasičů především o dopravních nehodách.

„Je to spíše náhoda, pokud se nám podaří dostat se na místo dříve než profesionální hasiči, ale je třeba, abychom byli připraveni,“ dodává s tím, že hasiči sebou vozí kromě běžného vybavení pro první pomoc například i nosítka nebo vyprošťovací zařízení.

„Jen je škoda, že se nás na letošním školení sešlo pouze kolem patnácti. To je docela málo,“ poznamenal na závěr.