Čtrnáct starostů a tři jejich kolegyně z příhraničního bavorského okresu Schwandorf se v sobotu dopoledne vydalo na okružní jízdu přilehlým okolím obce.

Všechny starosty spojovalo jedno – každé městečko nebo obec, kterou zastupovali, má partnerské vztahy s městy či obcemi na české straně hranic. Hosté měli už za sebou páteční program, kdy navštívili Horšovský Týn (partnerské město Nabburg, cca 6000 obyvatel) a Přeštice (Nittenau, cca 8800 obyvatel). To hlavní je nicméně čekalo v Pocinovicích.

A důvod? Od roku 2002, kdy se pocinovický starosta Václav Svoboda seznámil se starostou města Schwarzach Aloisem Böhmem, aby o dva roky později podepsali partnerskou smlouvu, pojí představitele obou sídel velmi neformální přátelství. A právě Böhm byl hlavním iniciátorem návštěvy starostů.

„Množství vzájemných setkání z hlavy neřeknu, ale je to několikrát ročně,“ zasmál se Svoboda otázce, jak často se navštěvují.

Areál dětského tábora v Orlovici, jenž je součástí Pocinovic, a kde probíhal velitelský den dobrovolných hasičů okrsku, byl místem první zastávky. Na louce před táborem hasiči pomocí hydraulických nůžek likvidovali jednu ze dvou karosérií osobních aut – zkoušeli pomocí profesionálního nářadí vyprošťování raněných z havarovaného auta, k čemuž se dobrovolní hasiči prakticky nikdy nedostanou. Zručné počínání mužů v zásahových oblecích sklidilo od bavorské delegace velké uznání.

Zajímavá diskuse se pomocí tlumočnice Hany Radové rozvinula u vybledlého znaku bývalé pionýrské organizace. Zatímco česká strana se snažila vysvětlit, že to byla jediná povolená dětská organizace za vlády KSČ, podotkl starosta Böhm, že u nich mají politické strany taky mládež a nevidí v tom nic nenor〜málního…

Přes Loučim pokračovala cesta ke kapli u Dobré Vody, kde hostitel Svoboda pohovořil o místních pouťových bohoslužbách.

Jeho bavorský pro〜tějšek Böhm přidal vyprávění z návštěvy poslední, kdy se před dvěma lety uskutečnilo žehnání nového obecního praporu a znaku.

Pak zamířil autobus do Nových Pocinovic. Projel novou obytnou čtvrtí se 13 novými domky, v nichž jsou už někteří obyvatelén nastěhovaní. Letmý pohled patřil areálu zemědělského družstva. Po třech hodinách je čekala návštěva místní základní školy.

„V naší škole se učí děti od prvního do pátého ročníku,“ seznámila hosty v jejich rodném jazyce ředitelka Jitka Kadlecová a pokračovala zevrubným představením vybavení tříd i učebních metod.

Další neformální debata se rozvinula před nástěnnou českou abecedou, kde si obě strany vysvětlovaly rozdíly mezi písmeny s a z nebo v a w v němčině a v češtině.

Pocinovická škola byla hned po Orlovici druhým nejdelším zastavením a výklad její ředitelky sledovali bavorští starostové usazeni v lavicích velmi pozorně.

Stejně pozorně si pak vyslechli několik technických dat o vytápění velkého sálu místního kulturního domu infrazářiči a pozvání na slavnostní oběd od Václava Svobody pak bylo odměněno potleskem. A nebylo divu, vždyť prohlídka obce a jejího okolí trvala víc než tři hodiny.

U prostřené tabule ještě krátce promluvil dvojjazyčně jak starosta Schwarzachu Böhm, tak i starosta Pocinovic Svoboda.

Zájezd bavorských starostů do českého příhraničí byl dalším důkazem o dobré vůli žít na obou stranách dnes již volné hranice v porozumění a vzájemné spolupráci a hlavně přátelství.

Autor: Zdeněk Huspek