Silný vítr, který minulé úterý sužoval celé Domažlicko, zanechal v zámeckém parku v Horšovském Týně pořádnou spoušť. Hojně navštěvovaný park byl kvůli polámaným stromům uzavřen ještě týž den.

„Popadalo nám v parku skoro dvacet stromů. Škody odstraňujeme ještě teď," uvedl včera dopoledne kastelán zámku Jan Rosendorfský. Návštěva parku se stále nedoporučuje, jelikož některé ze zlomených či jinak poškozených stromů by mohly ohrozit bezpečnost kolemjdoucích.

„Do konce týdne by ale práce měly být hotovy a o víkendu už by lidé měli moci park bezpečně využívat," podotkl Rosendorfský.
Vítr lámal stromy například u Míčovny, za Bílým mostem a na louce před Sýpkou. Podle kastelána však žádný ze stromů nebyl výjimečně starý nebo významný.

Naposledy byl vstup do zámeckého parku jen na vlastní nebezpečí v září loňského roku, kdy příliš mnoho těžkých plodů na stromech způsobovalo ulamování a padání silných větví.

Po řádění větru v minulém týdnu spadly v lesích na Domažlicku zhruba čtyři tisíce kubíků dřeva. Vichr porazil také vzrostlé stromy v Hluboké, které jen těsně minuly kapličku a památník, poškodil střechu domažlického bazénu či školy a centra vodní zábavy ve Kdyni. Nespočet stromů padal na komunikace.