Padesát let existence slaví letos ´nová´ škola v Horšovském Týně. Za tu dobu prošlo jejími lavicemi více než šest tisíc žáků.

Všichni přitom dumali například nad stejným modelem spalovacího výbušného motoru. „V kabinetu fyziky se dodnes najdou původní pomůcky,“ potvrdil zástupce ředitele Luděk Thomayer. „Mohou možná vzbuzovat u dětí úsměv, ale jejich princip se nemění a stále fungují. Tahle škola je pro mě srdeční záležitostí. Od počátku tu učila má maminka, já ji vychodil a v září tomu bude již třicet let kdy jsem zde začal učit.“

S láskou se ale do horšovskotýnské školy vrátí určitě i bývalí pedagogové. „Účast na oslavách už přislíbil bývalý ředitel a vůbec první zástupce ředitele Josef Kohout. Pozvali jsme zhruba šedesát bývalých kolegů a téměř všichni přijedou,“ dodal Thomayer.

Oslavy začnou v pátek v 18 hodin v místním kinosále, kde se koná Školní akademie. V sobotu se pak dveře školy otevřou veřejnosti. „Od 13 do 16 hodin je vstup umožněn všem, po 16. hodině pak pořádáme slavnostní shromáždění bývalých i současných zaměstnanců školy,“ prozradil Thomayer a dodal, že ve škole bude k vidění výstava dobových fotografií, která se později přestěhuje do Městského kulturního zařízení H. Týn.

Děti, které po dvou letech stavebních prací, přišly 1. září 1958 do nové školní budovy, se staly žáky Jedenáctileté střední školy v Horšovském Týně. Název školy se během let několikrát obměnil. „Stále ale zůstává škola výjimečná svou úžasnou polohou. Široko daleko se nenajde žádná škola v tak pěkném prostředí,“ dodal zástupce ředitele.