Klání v této karetní hře, jež se uskutečnilo první únorovou sobotu, připravili tamní přátelé voleného mariáše, akci podpořil obecní úřad a také újezdské spolky, které se postaraly o ceny a občerstvení.

„Přípravy mariášového klání se výborně zhostili ´přátelé mariáše´, a to Jaroslav Tauer, Václav Pertl a Václav Jírovec. Tentokrát se při něm sešlo 19 hráčů a turnaj byl čtyřkolový," říká Petr März, jednatel újezdských dobrovolných hasičů, který při klání působil jako rozhodčí.

„Je to hra, u které skutečně záleží na přemýšlení. Nestačí jen házet karty," říkají mariášníci.

V Újezdě trvalo jejich klání pět hodin. Po skončení turnaje si všichni pochutnali na guláši a s plným žaludkem si vyslechli vyhlášení výsledků.

„Vítězem letošního ročníku se stal Václav Císler z Domažlic, druhý byl místní karbaník Václav Chmelík a na třetím místě skončil Josef Ledvina z Chodova. Ošidnost karetní hry se projevila u loňského vítěze Jana Skovajsy, na něhož letos zbylo předposlední místo," podotýká März s tím, že někdo bral výsledky více, jiný méně vážně, ale všichni byli spokojeni, že si dobře zahráli. Vítězové si odnesli lahvinku pro zahřátí a také chutné uzeniny.

Nejstarším hráčem byl Jiří Kohle, jemuž bude v květnu úctyhodných 83 let a účastní se v Újezdě pořádaných akcí. Nedávno nemohl chybět při novoročním pochodu. A třebaže nakonec skončil na chvostu, jeho přítomnost byla ostatními kvitována a ceněna.

Mezi karbaníky se našli i tací, kteří čertovy obrázky nehodlali ani po turnaji odložit.

„Po tom maratonu ještě svrběla ruka, a tak pokračovali až do pozdních nočních hodin. Příští rok si mohou dát repete," prozradil na závěr März.

Turnaj ve voleném mariáši v Újezdě.

Turnaj ve voleném mariáši v Újezdě.