V pražském Karlíně byli minulý týden oceněni autoři desítky nejlepších tuzemských ekologických projektů.
Mezi nimi nechyběl ani osmatřicetiletý automechanik Jaromír März z Kouta na Šumavě, jenž vlastnoručně vyrábí ekologická vozidla poháněná elektřinou.

V kategorii Kutil 8. ročníku soutěže E.ON Energy Globe se umístil na první příčce.
„Mám radost, že jsem se dostal až do finále. Abych pravdu řekl, vůbec jsem tomu nevěřil," řekl März, kterého poslalo do finále hlasování veřejnosti.

„Letos jsme opět ponechali rozhodování o vítězích na široké veřejnosti. Ta vybírala jak celkového vítěze, tak i nejlepší projekty všech pěti kategorií," vysvětluje Vladimíra Gláserová ze společnosti E.ON Energie, a. s.

Jaromír März projel Šumavu na elektrokoloběžce, kterou si jako správný český kutil doma sám sestrojil. Ve své dílně dokázal postavit také solární automobil a elektrocentrálu na dřevoplyn.

Všechny jeho stroje jsou jednoduché, komponenty snadno dostupné a dopravní prostředky levné na výrobu i provoz.
O své nápady se navíc rád dělí s ostatními prostřednictvím názorných videonávodů, které publikuje zdarma na internetu.

Nápadů má spoustu, do čeho se dále pustí, ještě neprozradil.
„Samozřejmě chci během roku zase něco nového postavit, ale ještě nevím co. Možná to nebude nic pro ekologii, ale bude to jen tak pro zábavu. Ještě jsem se nerozhodl," dodal März.

Koníčkem Jaromíra Märze jsou obnovitelné a alternativní zdroje energie.
„Když jsem byl ještě kluk, chodil jsem do elektrotechnického a letecko-modelářského kroužku. Jednou jsem viděl v technickém časopise ABC solární auta a jejich první závod. Velice mě to zaujalo, ale musel jsem si spoustu let počkat, protože až v dnešní době je možné koupit komponenty pro jejich stavbu," říká März, který si svůj sen samozřejmě splnil a malý solární automobil si skutečně postavil.