VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Šitboři obnovují dominantu obce

Šitboř – Skupina nadšenců z řad občanů obce Šitboř se již dva a půl roku snaží o obnovu historické dominanty, kterou po staletí tvořil kostel svatého Mikuláše. Krom obnovy chátrajícího objektu aktivně pracuje i na úpravě hřbitova a památníku Jana z Žatce a Šitboře.

12.12.2017
SDÍLEJ:

Kostel svatého Mikuláše v Šitboři.Foto: Jana Fainová

Rok 2016 se pro Spolek Mikuláš vyznačoval hlavně podáváním žádostí o dotace, počátečními úpravami či dobrovolnými brigádami. Opravil se centrální kříž na počest obětem světových válek, očistily se plochy hřbitova a postupně se postavily, opravily a ochranně natřely méně poškozené ležící náhrobky. Díky pracovníkům služeb města Poběžovice byla zpřístupněna cesta ke kostelu i pro stavební a dopravní techniku.

„Po všech nutných počátečních úpravách bylo v listopadu loňského roku oploceno staveniště u presbytáře kostela, postavilo se lešení a dodavatelská firma sňala poškozenou krytinu střechy presbytáře a poškozené části konstrukce krovu. Tím skutečně začala první etapa opravy kostela,“ přiblížil předseda Spolku Mikuláš Václav Kohout.

I za pomoci sbírky německých rodáků ze Šitboře a příslibu Ministerstva kultury ČR s dotací ve výši 700 000 kč z „Programu záchrany architektonického dědictví“ se v roce 2017 v Šitboři provedlo několik velkých úprav a oprav.

Při jarní brigádě došlo k opětovnému vztyčování dalších náhrobků a kolem ústředního památníku byl prostor urovnán navezenou zeminou a osazen okrasnými dřevinami. Součástí areálu je i příchodová cesta a nově zabudovaná lavička.

„Při obnově hřbitova bylo dosud vztyčeno 180 kamenných náhrobků, které byly původně osazeny litinovými křížky. Z toho bylo 18 rozlámaných kamenných náhrobků znova slepeno. Podařilo se zkompletovat i dalších 25 litinových křížků, doplnit 10 torz křížků,“ popisuje Kohout.

V podzimním období začaly úpravy plochy pro umístění památníků Jana ze Šitboře a zároveň úprava prostranství v areálu památníku. Brigádnické práce Spolku a jeho příznivců pak způsobily to, že se zde nacházejí nové keře a areál hřbitova je kompletně uhrabán a vyplet.

Posun v práci na obnově samotného objektu kostela se projevil hlavně v říjnu, kdy proběhla pokládka střešní krytiny presbytáře a byly zahájeny práce na obnově věže kostela. To mohly potvrdit i dvě pracovnice Českoněmeckého fondu budoucnosti, které byly seznámeny s postupem záchrany kostela, probíhajícími opravami hřbitova a přípravou památníku Jana ze Šitboře.

Autor: Ondřej Váchal

12.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Holýšově znovu jednali o bezpečnosti

V Holýšově znovu jednali o bezpečnosti

Jiří Drahoš

Jiří Drahoš navštíví ve čtvrtek Plzeňsko, Klatovsko a Domažlicko

Policisté zjistili 16 přestupků

Domažlicko – Při kontrole 65 vozidel bylo zjištěno 16 přestupků. Taková je bilance okresní dopravně bezpečnostní akce, která proběhla na Domažlicku ve čtvrtek 11. ledna od 14 do 19 hodin.

Naši prvňáci ze ZŠ Kdyně

Domažlicko - Ve středu 17. ledna najdete v Domažlickém deníku prvňáky ze ZŠ Kdyně. Nezapomeňte si koupit noviny.

Ples se odehrál v Erbovním sále

Horšovský Týn – Po loňské úspěšné premiéře se velkému zájmu těšil i letošní druhý ročník Plesu na Zámku.

První vernisáž v Chodském hradu

Domažlice – V úterý v 17 hodin máte možnost v prostorách Chodského hradu navštívit vernisáž výstavy s názvem V úzkém kruhu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>