Do jaké míry jsou lidé ochotní jít s kůží na trh a kandidovat do zastupitelstva obce? Je snad touha spravovat místo svého bydliště v rodinách dědičná? Tyto otázky člověka napadnou, pokud prostuduje nově zvolená zastupitelstva obcí v regionu.

Doslova ´klan´ Ponocných je v novém zastupitelstvu Pocinovic, kam občané zvolili tři bratry – Petra (38 let), Václava (37) a Pavla (35). Způsobila to snad ochota či spíše neochota lidí kandidovat na malých vsích do zastupitelstva?

„Je to asi tak, jak říkáte, ale nevidím na tom nic špatného. To, že se bratři Ponocní dostali do zastupitelstva, mne vůbec nepřekvapilo,“ říká odstupující starosta Václav Svoboda.

V případě Horní Kamenice, Chodova či Čermné nás zajímalo, zda otec–starosta počítá se zaškolením svého syna na postu vedení obce.

„Abych pravdu řekl, tak nepočítám, i když – po pravdě řečeno – můj syn už v zastupitelstvu byl a jelikož jsem neuvolněný starosta, stalo se, že v případě mé nepřítomnosti v obci leckdy pomohl. S tím, že bych ho zaškolil na starostu, však vůbec nepočítám. O starostovi přece musí rozhodnout zastupitelstvo,“ říká Jan Mařík (57) z Horní Kamenice.

Na podobnou eventualitu nepomyslel ani dosavadní starosta Čermné Jan Šperl.

„Syn byl zvolen na druhé volební období a nominoval ho Sokol. V tom, že jsme příbuzní, výhodu nevidím, spíše to, že i Sokol má zástupce ve vedení obce,“ uvedl Šperl st. s tím, že starostování by v 65 letech už chtěl ponechat mladším, ale syn to prý nebude.

„Můj syn a starostou? Ne vůbec ne. Pracuje v Německu a na židli starosty nepomýšlí, natož abych ho nějak zasvěcoval. Bude normálně pracovat v zastupitelstvu,“ sdělil nám Jan Etzl z Chodova.

V regionu najdeme minimálně v 24 z 85 obcí příbuzenské vztahy v zastupitelstvu. Zajímavá je Stráž, kde byl dosud starostou Lubomír Mleziva, který bude mít v nadcházejícím období v zastupitelstvu bratra Jiřího – své dvojče.