Zdražení poplatku za odvoz odpadů čeká letos řadu míst Domažlicka. Důvod je prostý – města a obce každoročně doplácejí z vlastních rozpočtů obrovské částky.

Na zdražení poplatku za odpady se chystá například Horšovský Týn.

„Změnu obecně závazné vyhlášky o místním poplatku za odpady budeme probírat na zasedání zastupitelstva v pondělí 23. února,“ informoval místostarosta Václav Mothejzík s tím, že konkrétní návrh nové výše poplatku rada města nevznesla. „V podkladech máme sedm variant, takže je to na diskuzi.“

Impulsem ke zdražení poplatku je zvýšení cen na skládce Lazce o 171 korun za tunu odpadu.
„Naposledy se ´popelné´ u nás zvedalo k 1. 1. 2007 na 360 korun a už tehdy bylo v návrhu původně 420 korun. Skutečné náklady jsou nyní přitom 550 korun, takže je město těžce dotuje,“ vysvětlil Mothejzík a dodal, že například náklady na sběrný dvůr, který mohou občané Horšovského Týna využívat zdarma, se zvýšily z dvou set padesáti tisíc korun na dvojnásobek.

O padesát korun na osobu se zvýší na rovné čtyři stovky ´popelné´ například v Pasečnici, podobně je na tom Chodská Lhota.
„Poplatky za svoz odpadu jsme museli zvýšit o šedesát korun na osobu, protože jsme za minulý rok dopláceli přibližně 200 tisíc korun. Dalším důvodem je, že odvozové firmy navýšily položku za odvoz ´zvonů´ na tříděný odpad a technické služby zase sumu za likvidaci tuny komunálního odpadu. I přes navýšení poplatku na občana předpokládáme, že obec bude doplácet zhruba sto tisíc korun,“ uvedl starosta Chodské Lhoty František Jílek.

Zdražení ´popelného´ budou letos naopak ušetřeni občané Hostouně a Bělé nad Radbuzou.

„Zdražovat letos nebudeme. Bylo by to velmi chaotické, protože spousta lidí zaplatila už v lednu. I když město doplácí poměrně dost velké částky, počkáme, jak se bude dále vyvíjet odpadové hospodářství. Uvažujeme však o stavbě sběrného dvora,“ řekl Deníku starosta Hostouně Miroslav Rauch.
Podobně jsou na tom i v Bělé nad Radbuzou, ačkoliv tam je sběrný dvůr už v provozu.

„Doplatek na občana je obrovský. Svoz komunálních odpadů stále podražuje a provoz sběrného dvora je finančně také náročný. Přesto letos nemáme v plánu zdražovat,“ uvedl Libor Picka, starosta Bělé nad Radbuzou.

Zvýšení poplatku za odvoz odpadu kupodivu neprošlo v závěru loňského roku v Koutě na Šumavě.
„Obec doplácela na likvidaci odpadů přibližně sto tisíc korun. Dal jsem návrh zastupitelstvu, aby se poplatek na občana zvýšil. Náklady na odvoz letos stoupnou, neboť se zdražuje skládkovné a poplatek za likvidaci plastů. Náklady na odvoz komunálního odpadu u nás činí 554 korun na osobu. Návrh zvýšit ho o padesátikorunu na rovných 500 korun neprošel, z devíti zastupitelů přítomných na zasedání bylo proti pět,“ uvedl starosta Václav Duffek s tím, že obec Kout na tom – co se týče doplatků – není zdaleka ještě tak špatně.

Vím o obcích, které musejí doplácet půl milionu. Není to taková ztráta, kterou by náš rozpočet neunesl, i když to bude letos citelnější, doplatíme z obecní kasy za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů kolem 150 tisíc korun,“ zakončil Duffek.

„Skládka po nás požadovala poplatek 1 200 korun za tunu odpadu, nyní je to už 1 385 korun. Občané trvale žijící v Domažlicích platí stále 450 korun na osobu a rok, prozatím jsme o zvýšení poplatku na zákonem danou hranici 500 korun nejednali,“ uvedl včera Deníku domažlický místostarosta Dalibor Kubů.
⋌(loc, bau, mic)