Po pátečním Postřekovském bálu tamního národopisného souboru se rozhodli využít Postřekovští vytopených prostor sálu U Nádraží k uspořádání soutěže ve střelbě ze vzduchovky.

„Zkoušíme to úplně poprvé, neboť chceme, aby se tady i v zimě něco dělo,“ řekl nám Josef Hrubý, který si vzal soutěž na starost.

Jedna věc je chuť udělat podobnou soutěž, druhá pak mít z čeho střílet.

„Každý, kdo měl doma vzduchovku, ji přinesl. Nebyl to problém, neboť soutěž pořádá bývalý oddíl Svazarmu. Nazvali jsme ji Postřekovská desítka – O pohár starosty obce, neboť právě desítka je touhou všech střelců,“ smál se Hrubý s tím, že do pořádání šli s Miroslavem Blaščákem.

„Byli jsme rádi, že se nám podařilo už napoprvé sehnat pro střelce poměrně pěkné ceny. Poháry zajistil starosta obce, přispěla restaurace U Hadamů, dále pan Ries a Freeshop Železná. Bez jejich podpory by to nebyla správná soutěž,“ říká Blaščák s tím, že mají po čtyřech pohárech pro tři nejlepší z kategorií mužů i žen, pro děti pak medaile a pro všechny ještě věcné ceny.

„Velký pohár a lahev ve tvaru samopalu s dobrou višňovkou je pro vítěze soutěže v rychlopalbě,“ dodává Hrubý.

„V té lahvi bylo původně kdysi víno z Itálie, teď jsem ji sem prázdnou věnoval,“ říká dárce nevšedního obalu Jiří Knopf.

Postřekovským hodně pomohli otovští střelci, konkrétně Václav Doubek, který zapůjčil stojany pro terče a hlavně pak zařízení pro rychlopalbu. „V Otově už mají střelby a závody tradici, samozřejmě jsme se s panem Doubkem předem poradili,“ připomínají pořadatelé.

„Čekáme, že přijde alespoň dvacet lidí. Zatím to tak nevypadá,“ dělal si v počátku soutěže starost Blaščák.

Na to, že se soutěž konala v Postřekově poprvé, sešlo se nakonec na startu 35 střelců, mezi nimi i tři ženy a čtyři děti. Účastníci měli možnost tří cvičných nástřelů a pak už je čekala soutěž na deset ran, přičemž děti střílely s pomocí opory – přichystaného stojanu pro pušku.

„Střílet jsem už střílel, ale na závodech jsem nikdy nebyl. Jsem tu s tátou a docela se těším,“ uvedl Deníku školák Adam Hroník. Na dotaz, kdo střílí lépe, nezaváhal: „Přece táta!“

„V učení jsem střílel z malorážky, ale od té doby už závodně ne. Střelba mi však jako koníček zůstala, doma střílíme do terčů. Syn střílí od svých šesti let a už mu to jde docela dobře. Má pravdu, že střílím lépe, ale dlouho to asi trvat nebude,“ nechal se slyšet otec Hroník.

Obavy ze soutěže neměl ani další mladý střelec.

„Střílím asi od sedmi let, učil mne to táta a strejda,“ řekl nám 12letý Filip Lanhäupl a dodal: „Čekal jsem, že terče budou ve větší vzdálenosti.“

Mezi povídáním nám nemohla uniknout radost malého střelce, který právě trefil desítku.

„Střílet mne učil taťka. Z té desítky mám radost,“ téměř stydlivě reagoval na naši otázku Patrik Knopf.

Z Otova se přijel podívat i známý střelec a organizátor Václav Doubek. „Zkoušel jsem tři rány, zatím je to dobré, ale mohlo to být lepší,“ zhodnotil svůj zkušební výkon.

Komu se vedlo v soutěži nejlépe, si můžete prohlédnout v tabulce. Výsledky přijel počítat odborník – Jaroslav Vaněk.

„Těžko říct, jestli se soutěž ve střelbě ze vzduchovky v Postřekově ujme, ale už teď vím, že ji vyzkoušíme ještě alespoň jednou,“ řekl nám Hrubý a jeho kolega Blaščák doplnil: „Uděláme ale soutěž zřejmě v raději létě.“

Výsledky Postřekovské desítky

Muži: 1. Jan Hrubý (nástřel 94 ze 100), 2. Miroslav Blaščák (88) a 3. Jiří Tauer (86)

Ženy: Vlaďka Hrubá, 2. Gabriela Palenčarová a 3. Šárka Knopfová

Děti: 1. Patrik Knopf (nástřel 94), 2. Adam Hroník (86) a 3. Filip Lanhäupel (62)

Rychlopalba (vyřazovací závod): Jan Ledvina