Složka aktivních záloh vznikla na popud tehdejšího náčelníka generálního štábu, generála Jiřího Šedivého kvůli nízkým stavům profesionální armády, aby bylo možné zálohy nasadit při krizových situacích ve vnitrozemí. Podmínkou je, že záložák musí mít za sebou základní vojenskou službu nebo tříměsíční kurz ve Vojenském výcvikovém středisku Vyškov.

Začali jsme tím, že jsme jezdili na různé military show, až jsme se skamarádili s přáteli z Vojenského muzea na demarkační linii v Rokycanech a v našich hlavách se utvářela myšlenka jízdy s těžkou technikou, se kterou se normální smrtelník ani nesveze. Byly nám nabídnuty dva tanky. Nejprve replika tanku Tiger, který potřeboval ještě hodně práce na motorové části i na řízení. Ředitel rokycanského muzea rozhodl, že se převeze do Postřekova, kde se s velikým úsilím opravoval, aby mohl vyjet na akci Bahna u Strašic, což je největší podnik prezentace současné i staré techniky Armády ČR.

Oprava tanku se nám povedla, a tak nám s důvěrou přivezli tank T 34, který jsme pojmenovali Žižka, podle legendárního tanku, se kterým generál Josef Buršík osvobodil mezi prvním Kyjev a získal za to vyznamenání Hrdina Sovětského svazu.

V roce 2000 se nadšenci z Klubu Vojenského muzea na demarkační linii v Rokycanech, mezi které už jsme patřili, domluvili, že utvoří záložní jednotku, která byla původně motostřelecká se sídlem ve Strašicích. Následovalo mnoho sobotních a nedělních kurzů na zvládnutí bojových vozidel pěchoty na úseku střeleckém, řidičském, velitelském a vysazování roje.

V roce 2002 po povodních jsme byli týden přímo v záplavových oblastech v Lnářích, Předmíši a Blatné, kde jsme likvidovali následky povodní. Vrátili jsme se tam pak ještě na šestidenní cvičení nazvané Akce obnova. Od starostky Lnářů jsme pak za to dostali pochvalu a pozvání na Den Lnářů – oslavy po vyčištění a obnovení obce.

V roce 2003 se rušila kasárna ve Strašicích. Naše velitelství rozhodlo, že bychom mohli utvořit tankovou rotu. Stěhovali jsme se tedy na Moravu do Přáslavic u Olomouce, kde je tanková základna. Po mnoha cvičeních a kurzech, na které se jezdí dvakrát ročně, získali řidiči oprávnění na tank T 72 a velitelé a střelci na bojový úsek. Každý rok probíhá jarní příprava a na podzim cvičení . Vloni jsme byli poprvé na podzimním cvičení v Líbavé, kde jsme prováděli ostré střelby s orientací v terénu v součinnosti s profesionálními tankisty.

Postřekovští tankisté si už zahráli i v řadě filmů. „Když se v Milovicích točila část filmu Obchodník se smrtí, byl tam se Žižkou Karel Řezníček, já jsem byl s tankem zase na natáčení filmu Malý Hanibal,“ dodal Jiří Řezníček.

Tank Žižka se v Postřekově objevil například při odhalování pomníku generálu Josefu Buršíkovi v roce 2003. Akce se účastnila celá 1. tanková rota aktivních záloh a vysocí představitelé Obce legionářské, které jsme také všichni členy. Tanková rota se na vystavění pomníku podílela, generál Buršík je jejím patronem.

Autor: Karel Řezníček