„Všechny aktivity jsou prozatím volně přístupné, pokud dítě aktivita nadchne a bude chtít chodit pravidelně, rodič vyplní závaznou přihlášku,“ popisuje pracovnice centra Eva Vondrašová.

Na prázdniny se svými kolegyněmi chystají několik aktivit. „Připravujeme přípravný týden pro budoucí školáky Těšíme se do školy, dále příměstský tábor pro děti od 7 do 12 let, kulturní a tvořivý program během poběžovické poutě a podobně,“ zmiňuje z prvních plánů Vondrašová.

Hlavní dvě aktivity vede kvalifikovaná lektorka Erika Benediktová. „jde o Montessori dílničky, které jsou určené pro všechny děti ve věku 3 – 7 let i jejich rodiče. A pak Montessori terapie, to je čas věnovaný dětem se speciálními vzdělávacími a seberealizačními potřebami a jejich rodičům. Chceme, aby měly možnost dosáhnout maximálního rozvoje svých schopností,“ popsala Vondrašová.

Centrum chystá i besedy na lékařská a mateřská témata. Aktivita Babinec před koupáním bude určena všem ženám či mužům na rodičovské dovolené. „Bude to chvíle, kdy mohou předat péči o dítě někomu jinému a přijít si posedět a poklábosit u kávy či čaje,“ usmívá se Vondrašová. Dodala, že v přípravě jsou i výtvarné dílny a zdravotní cvičení pro dospělé, odborné přednášky, večerní kulturní vystoupení, poradenské služby a vzdělávací kurzy.

Pelíšek je také zapojen do projektu Celé Česko čte dětem. „Proto se budeme snažit hlasité čtení knih zařazovat do programu co nejvíce,“ říká organizátorka. „Děti si mohou u nás samy připravit svačinku, umýt po sobě nádobí, uklidit stůl, připravit kytičku do vázičky, zahledět se na rybičky v akváriu, prozkoumat jemu neznámou pomůcku či jít si odpočinout do relaxační místnůstky,“ uzavírá Eva Vondrašová.

J. P. HOLÝ ve své oblíbené domažlické knihovně.
Jan Prokop Holý se dožívá osmdesáti let