Městské kulturní a informační centrum Poběžovice jim nabízí k prohlídce hned dvě zajímavé výstavy. První je věnovaná exotické manželce posledního majitele zámku.

„Výstava představuje osobnost hraběnky Mitsuko a přibližuje její život na zdejším zámku. Expozici zhlédla už spousta návštěvníků a máme na ni příznivé ohlasy," říká Dominika Adamcová z poběžovického infocentra.

„Panely vznikly loni o pouti, kdy ozdobily prostor v západním křídle zámku. A protože informace o hraběnce Mitsuko a její rodině vzbudily velký zájem, umístili jsme je do prostor informačního střediska. Je to sice po domácku udělaná výstava, ale myslím si, že hodně přínosná. Během sezony vyprávíme část historie zámku v infocentru a návštěvníkům představujeme členy hraběcí rodiny, takže jim je můžeme ukázat na fotografiích, a tudíž okamžitě vědí, o kom se hovoří," vysvětluje vedoucí MKIS Jana Podskalská.

Na jedné z jeho zdí visí Mitsuko – hlava od výtvarníka Lukáše Beňa. Tento 31letý rodák z Ivančic u Brna ji Poběžovickým věnoval u příležitosti své loňské výstavy.

„Hlava Mitsuko pro nás byla skutečně velké překvapení. Autor měl k dispozici pouze hodně starý obrázek, podle něhož hlavu hraběnky modeloval. Je to pěkně ztvárněná hlava, místo koruny má sakurové květy," přibližuje Podskalská zajímavé dílo výtvarníka. Jeho práce mohli v rámci výstavy 9 knih a 9 tváří tvé fantazie věnované mýtické Medúze, skřítku Kráturovi z příběhů o Harry Potterovi či Sauronovi, literární postavě z fantasy příběhů ze Středozemě autora J. R. R. Tolkiena, vidět lidé po celé republice.

Druhá výstava se nachází v podkroví MKIS a tematicky souvisí s Poběžovicemi, kde před II. světovou válkou žila početná židovská komunita. Zbyla po ní posvátná mikve a také za socialismu zdevastovaný hřbitov, který se snaží oživit tamní sdružení Abraham.

„Jedná se o výstavu o holocaustu, již nám zapůjčilo Židovské muzeum Praha. Dostala název Neztratit víru v člověka aneb Protektorát očima židovských dětí. Představuje zajímavé osudy šestice židovských dětí," říká Adamcová s tím, že návštěvníkům určitě poradí další místa na Poběžovicku, která stojí za vidění.

MKIS Poběžovice je otevřeno dnes i zítra od 9 do 12 a dále od 12.30 do 17 hodin.