Nejenže v obci vzniklo zásluhou Jana Riederera st. Dřevorubecké muzeum plné zajímavých exponátů vážících se k životu obci v minulosti, ale Pec hostila tento víkend už pošesté Dřevorubecké slavnosti. Konají se vždy u příležitosti tamní pouti, již slaví v Peci na sv. Prokopa, jemuž je zasvěcena dřevorubecká kaple z roku 1909.

V Peci bylo k mání několik novinek. Jednou z nich byly tři zbrusu nové pohlednice Pece z autorské dílny malíře Jiřího Škopka.

Na první z nich je ´král chodských malířů´ Jaroslav Špillar a jeho pecská vila, na další dřevorubecká kaple a podobizna spisovatele Jana Františka Hrušky. Na poslední pohlednici, která přišla do Pece těsně před poutí, je zobrazena tamní Daliborka (dnešní Lesana) a dva význační čeští herci, kteří bývali na Peci letními hosty – Lída Baarová a Oldřich Nový.

Poslední novinkou byly dřevěné medaile, které si mohli příchozí sami vypálit v maličké peci, jež byla pro tento účel zhotovena místním klempířem Jaroslavem Bártou a již zmíněným nadšencem Riedererem. Náš snímek je z divácky velmi sledovaného a zajímavého klání dřevorubců O pohár LST, které je součástí slavností.

Více o Dřevorubeckých slavnostech si přečtete v zítřejším Domažlickém deníku.

Nové pohlednice Pece pod Čerchovem.
Nové pohlednice Pece pod Čerchovem.
Nové pohlednice Pece pod Čerchovem.