V minulém roce zachránil Obecní úřad ve Velkém Malahově pět historických křížků a letos v létě obnoví další čtyři. Nezůstane ale pouze u nich, za kapličku v Ostromeči bude totiž osazen také křížek, po kterém se už nějakou dobu pátralo a který byl nalezen letos v dubnu.

„Křížek ležel zavalený u cesty v Ostromeči a pochází pravděpodobně z patnáctého či šestnáctého století,“ sdělila Deníku malahovská kronikářka Jaroslava Růžičková.

„Zatímco při obnově ostatních křížků se dosazují litinové kříže a kámen se opískovává, aby se oživil, památkáři nám radili, abychom tento historický křížek neopravovali. Takže ho pouze omyjeme a necháme v původním stavu,“ vysvětlila Růžičková.

Za pomoci jediného dochovaného křížku a historických fotografií bylo v minulém roce obnoveno pět křížků ve Velkém Malahově a Ostromeči za celkem 85 tisíc korun. Do konce srpna obec nechá opravit další čtyři křížky v Jivjanech, poslední čtveřici tamtéž má v plánu opravit v příštím roce.

„Účelem je i zlepšit vzhled obcí, křížky mají krajinotvorný ráz,“ tvrdí kronikářka s tím, že se do zmíněných obcí po nuceném odsunu často vracejí i bývalí obyvatelé, kteří nyní žijí v Německu.

„Jsou vždy mile překvapení, že to v obci žije, jejich bývalá stavení jsou udržována a že stojí i křížky, které stavěli jejich pradědové,“ uvedla Růžičková.
Podle ní pocházejí křížky převážně z druhé poloviny 19. století.

„Stavěli se při dobrých i špatných událostech, ať už šlo o tragická úmrtí, například ve válce, či jako poděkování za to, že se třeba někdo uzdravil,“ dodala.

Stejně jako v loňském roce se na financování obnovy křížků bude podílet malahovský obecní úřad a Krajský úřad Plzeňského kraje dotací z programu pro zachování a obnovu historických památek.