V nemanickém obecním záchytném zařízení stále pečují o dvojici psů – matku a syna, kteří byli vyhozeni v nedalekém lese.

„Zamotaný drát kolem krku feny svědčil o tom, že ji nikdo nepostrádal, ale naopak se jí chtěl zbavit. Je to vrchol hyenismu, já bych to stejné udělal těm, kdo je nechali o hladu a žízni v lese, aby si vyzkoušeli, jaké to je," nebral si loni v prosinci servítky starosta Ivan Bartošek.

„Nikdo je stále nechce, i když bych byl rád, pokud by se jich někdo ujal," řekl nám o víkendu Martin Tecl, který se o psy stará.

Toulavá fena, již se nepodařilo odchytit, překvapila

Kromě těchto psů měli v obci ještě dalšího. Po Nemanicích se toulala fena-kříženka, která byla velmi plachá a v březnu se ji nepodařilo přivolanému Karlu Bobálovi ze Záchranné stanice ve Studánce na Tachovsku odchytit. Nedávno se jí narodila štěňata.

„Štěňata měla ve staré továrně směrem na Novosedelskou Huť," upřesnil nám místostarosta Bohumil Šmíd.

I tentokrát byl povolán pan Bobál a jeho úsilí bylo korunováno úspěchem. Odchyt feny a desítky štěňat nebyl vůbec jednoduchý. „Místní nám řekli, že psi jsou v patře opuštěného objektu. Vzal jsem si s sebou dva pomocníky, neboť jsem předpokládal, že fena bude svou rodinku bránit. Když jsme vylezli nahoru, štěňata jsme nenašli, neboť je fena schovala. Ukryla je do prostoru mezi stropem a podlahou. Úzkostně je bránila, vrčela a cenila zuby, musel jsem ji proto odchytit pomocí tyče," popisuje Bobál.

Coby se stalo, pokud by psi zůstali napospas osudu

Dokáže si představit, co by se stalo, pokud by rodinku neodchytil?

„Těžko říci, zda by fena celou rodinku sama uživila. Prý chodila žebrat jídlo k tamnímu krámku. Pokud ano, stala by se ze štěňat zdivočelá smečka, která by mohla být nebezpečná všemu živému. Možná by chodila místním na slepice, předem ale nelze říci, jak by vše dopadlo," odpověděl Bobál.

Rodinka našla pouze přechodný domov

Fena i s pěti psími ´kluky´ a stejným počtem ´holčiček´ našla azyl v zařízení ve Studánce. „Štěňatům jsou asi dva týdny, začínají koukat na svět a ve stáří kolem osmi neděl už by mohla jít k novým majitelům. Zájemci se mi mohou ozvat," uvedl Karel Bobál a přidal tel. č. 608 154 180.