Šitu, fenu labradorského retrívra, možná znáte. Její podobiznu můžete vídat po celých Domažlicích na desítkách plakátů, nabízejících desetitisícovou odměnu za nalezení ztraceného miláčka.

Dvouletá Šita se ztratila v pátek 17. července v Havlíčkově ulici v Domažlicích. Fenka se svým páníčkům vysmekla z vodítka i z obojku a utekla směrem k plaveckému bazénu.

„V neděli 2. srpna nám pak volal strojvůdce vlaku, že kousek za přejezdem u Bořic leží u trati mrtvý pes,“ vypráví majitel Šity Tomáš Brych z Močerad. Fenku, kterou na místě nehody nalezli, zasáhl vlak do hlavy a proto ji nebylo možné identifikovat. Jinak však popisu odpovídala.

„Šita neměla žádné poznávací znamení, byla úplně celá černá, měla pouze bílý obojek proti blechám a vyjímečně pěknou a lesklou srst,“ popisuje Brych s tím, že zatímco srst se shodovala, obojek se v okolí nehody nikde nenašel. Podle Brycha ho mohla Šita ale ztratit už dříve.

Ještě minulý týden Brychovi volali lidé na telefonní čísla z plakátů. Čtyři dny poté, co fenka zmizela, byla například viděna i s bílým obojkem mezi Zahořanami a Bořicemi. I proto se její majitelé domnívají, že nalezený pes u Bořic může být jejich miláčkem.

„Šla směrem na Milavče a věděla, že k nám vedou koleje. Možná se chtěla vrátit domů,“ myslí si majitel Šity. Nalezené tělo pak s přítelkyní vzali domů a pohřbili.

„Hledat ale nepřestáváme. Obojek se nenašel, takže ještě pořád je tu naděje, že nešlo o Šitu,“ doufá páníček ztracené fenky. Podle něj je možné, že přítulná Šita naskočila k někomu do auta a mohla by už klidně být i na druhé straně republiky. „Někde v lese by určitě nepobíhala, byla zvyklá na lidi,“ říká Brych. „Vypiplali jsme ji téměř od narození a zrovna nedávno měla druhé narozeniny. Prostě pes v nejlepších letech,“ dodává.

Jako malou náplast na ztrátu nejlepšího přítele si majitelé Šity pořídili malého ridgebacka.

„Chtěli jsme mít dvě fenky. Pořízení feny ridgebacka jsme měli domluvené zrovna na dobu, kdy se Šita ztratila,“ vysvětluje Brych. „Teď je z ní další člen rodiny. Alespoň myslíme na jiné věci.“

Majitelé Šity vyvěsili nespočet plakátů, kontaktovali útulky i zverimexy a nezavrhují možnost, že se jejich psí miláček ještě objeví.

„Jedna známá mi nedávno vyprávěla, jak se jí po půl roce vrátil domů ztracený pes. Prostě přišel a seděl na dvorku. Stát se může cokoli, takže pořád doufáme,“ zakončil Brych.