V Mutěníně dokáží starým lidem vyjádřit svůj vděk. Seniorům dovážejí obědy, pomáhají s nákupy, pořádají pro ně setkání a slaví s nimi i narozeniny.
Zemědělské družstvo dříve dováželo obědy zaměstnancům i důchodcům, ale když byla tato služba zrušena, byli postarší občané odkázání sami na sebe.

„Byla jsem zvyklá vařit si sama, ale teď už jsem stará. Domluvili jsme se spolu s ostatními důchodkyněmi a obrátili se na starostku,“ objasňuje Helena Wolfová z Mutěnína.

Starostka Dana Chmelíková na jejich podnět udělala průzkum a obeslala jednotlivé důchodce. „Zjistili jsme, že dovážka obědů seniorům skutečně chyběla, zájemců bylo dost,“ vysvětluje.

Obec se následně dohodla s Domem s pečovatelskou službou v Poběžovicích. Ten jí vyšel vstříc a nyní dováží každý den dvacet obědů do Mutěnína i Starého Kramolína.

Padesát korun za oběd a deset za donášku si senioři platí sami, dovoz z Poběžovic za ně hradí obec z vlastního rozpočtu.
„Dostáváme jídelníček na týden, máme vždy na výběr ze dvou jídel a polévku. Chutná mi a jsem ráda, že nám obec takhle pomáhá,“ dodává Wolfová.

Starším lidem ve spádovém Starém Kramolíně pomáhá obec i s nákupy. „V Kramolíně není obchod a někteří důchodci si nemohou zajít nakoupit až k nám do Mutěnína, obstaráváme jim tedy po dohodě nákupy a hradíme cestu,“ vysvětluje starostka.

V Mutěníně také obnovili tradici návštěv seniorů při jejich jubileích.
„Je to náš způsob, jak jim poděkovat. Udělali pro obec spoustu práce. Udržují pořádek, upravují si okolí svých domovů. Nezáleží, jestli jde o jejich pozemek nebo veřejná prostranství. Mnoho mladých by si z nich mělo vzít příklad,“ tvrdí Chmelíková.

Starostka s některým z členů zastupitelstva pravidelně navštěvuje důchodce na jejich sedmdesáté a pětasedmdesáté narozeniny a od osmdesáti let pak každým rokem.

Každému oslavenci poblahopřejí a obdarují ho dárkovým košem a hrníčkem s logem Mutěnína.

Paní Wolfové bude v neděli úctyhodných pětaosmdesát let a návštěvu starostky očekává. „Věřím, že mi v neděli nebo v pondělí přijdou poblahopřát a moc se na ně těším,“ dodává.

Těší se i na letošní sraz seniorů, který obec pořádá ve společenské místnosti obecního úřadu.
„Starostka připraví občerstvení, pozve hudebníky, děti nám přijdou zazpívat, zatančit, zarecitovat básničky nebo sehrát scénku. Je to baví a nás to potěší,“ tvrdí Wolfová.

„Seniory, kteří nemohou přijít sami, dovezeme. Minulý rok měli přednášku Policie České republiky o bezpečnosti. Letos pro ně chystáme překvapení,“ zakončila Chmelíková.