Nová kynologická organizace vznikla v Mimově u Osvračína. Má 14 stálých členů, kteří se scházejí každou sobotu. Mají zde cvičák s překážkami a rádi by zde vybudovali i další zázemí.

Členové organizace pořádají pravidelné kurzy výcviku poslušnosti pro začátečníky i děti, dělají také například ukázky výcviku psů pro děti na školkách a školách a příští rok by rádi obnovili závody o pohár pplk.ing. Karla Hartla.

Největší akcí je však nyní chystaný výcvikový víkend na Zeleném háji u Krchleb, který se bude konat 8 až 10. července.

Součástí třídenního programu je beseda o vlcích, výcvik psů všech plemen zaměřený na sportovní kynologii i služební kynologii, poslušnosti a stopy nevyjímaje, dále nácvik revíru na plenty a v lese, ulička, přepady, likvidace výtržnosti se psem, hlídání předmětů, hladké zadržení a zadržení s protiútokem, kousání na rukáv i oblek. Zpestřením bude i možnost jízdy na koni pro děti i dospělé.

„Začátečníkům pomůžeme odhalit talent psa a poskytneme základy výcviku," láká devětašedesátiletý Bohuslav Nejedlý z Kolovče, jeden ze zakladatelů organizace.

Sám Nejedlý se kynologii věnuje již od roku 1967.

„Po vojně jsem si koupil prvního psa a začal chodit na cvičák. Se psem jsem složil čtyři zkoušky a všichni mne přesvědčovali, abych šel k policii, když mě to tak baví a mám takové výsledky. Nakonec mne tehdejší náčelník psince z věznice na Borech ukecal, abych šel k nim," vzpomíná Nejedlý. „Odsloužil jsem tam 7 roků, absolvoval kurz psovodů v Libějovicích a skončil na mistrovství věznic na 6. místě. Tehdy jsem měl jako nejlepší psovod dělat náčelníka psince, ale místo dostal předseda komunistické strany a já z trucu odešel do civilu. Ale protože mne psíkařina bavila, začala má éra v kynologických organizacích," dodává. Je pravidelně zván jako výcvikář na letní tábory, ale vzhledem k věku to Nejedlý již omezuje.

V posledních letech dělal výcvikáře v Kolovči, kde ale pro rozdílnost názorů skončil s tím, že skončí i s kynologií jako takovou.

„Po roce a půl mi ale začala chybět. Dohodl jsem se s kamarádem, že budeme dělat kurzy základní ovladatelnosti, ale kamarád Tomáš Králík stále směřoval k tomu, že založí kynologickou organizaci a abych mu pomohl s výcvikem. A tak jsme ji založili," říká.

Nejedlého nejvíce baví služební kynologie, ale věnuje se i té sportovní. Preferuje německého ovčáka, užívá si práci s dětmi a s pejskaři, kteří najdou odvahu přijít za ním třeba s malým křížencem.

„Co mne baví, je veliká radost psíkařů, když přijdou a říkají, že pes je nezvladatelný nebo že je hloupý a nic se nenaučí a já je už během první návštěvy přesvědčím o opaku," zakončil Nejedlý.

Více informací o chystaném výcvikovém víkendu k dostání na e-mailové adrese nejedlybohuslav@seznam.cz.