Pod Obecní úřad v Blížejově spadá celkem sedm dalších obcí. Dnes se podíváme do prvních tří z nich. V malých obcích mívají lidé často problémy se zajištěním základních potřeb. Často nemají kde nakoupit, za prací, do škol i školek musejí dojíždět a kulturní život v nich obvykle také příliš ´nekvete . Přesto mají svůj půvab, kromě přírody a čistého vzduchu v nich můžete najít i zajímavé památky.

Přívozec

Nejstarší zmínka o Přívozci je z roku 1366. Od počátku byl rytířským sídlem s tvrzí, která byla v 1. polovině 15. století vypálena křižáckými vojsky a dále uváděna jako pustá. Po vladyku Sezemovi, který náležel k rodu Osvračinských vladyků, patřil Přívozec několika majitelům. Jedním z nich byl Hynek z Prohoře (1414), který se později psal Hynek z Přívozce. Měl dva syny, Hynka a Radka, kteří zemřeli bez dědiců. Roku 1453 proto daroval tvrz král Ladislav Janu Caltovi z Kamenné hory. Po něm byl nějaký čas Přívozec v držení vladyků z Opálky, jimiž tvrz byla znovu postavena. Od r. 1528 Přívozec dlouhou dobu náležel ke statku Kanickému. Poté byl koupen Jiříkem Kočovským z Kočova sezením na Osvračíně. Po roce 1748 byl vytvořen statek, do kterého spadal Přívozec, Dohalice, Lštění a Mimov. V tomto rodě zůstal až do posledního potomka tohoto rodu Elišky, která se provdala za hraběte Jana Božka Dohalského z Dohalic (až do r. 1905), kdy byl prodán za 23 000 korun. Za hraběte Dohalského byl ve vsi ustaven Sbor dobrovolných hasičů Přívozec – Chotiměř. Dohalští z Dohalic si někdy ve druhé polovině 18. století postavili v Přívozci, s největší pravděpodobností na místě staré tvrze, malý barokní jednoposchoďový zámek s dvojitou střechou a cibulovitou věžičkou, kolem kterého byla velká okrasná a ovocná zahrada. Dnes je přívozecký zámek opuštěný a zchátralý. V Přívozci najdete také kapli svaté Marie z konce 19. století. Do roku 1890 zde byl dokonce i pivovar.

Chotiměř

Chotiměř najdete v údolí potoka Zubřiny, asi 5 km jihovýchodně od Horšovského Týna. První zmínka o obci je z roku 1379, kdy ji vlastnil Hněvek z Chotoměře. V roce 1547 je původní tvrz, která stávala na ostrůvku v návesním rybníku, uváděna jako pustá. Rybník i tvrziště zanikly při budování náspu železniční trati Plzeň – Domažlice v roce 1861. Patrně rod Mergů nechal postavit v blízkosti zámku kapli sv. Jana Nepomuckého. Svatyně vystavěná na členitém lichoběžníkovém půdorysu je korunována třemi plechovými báněmi. Výklenky na přední straně fasády obsahují sochy sv. Františka, Josefa a Kateřiny.

Františkov

Františkov byl založen Františkem Regnerem, majitelem statku Chotiměř teprve v letech 1792-1794 na svahu mezi Chotiměří a Přívozcem. Uprostřed zástavby stojí malá cihlová kaple z r. 1906.

Současnost

Ve všech svých spádových obcích chce Blížejov vybudovat vodovod. „Zpracovali jsme studii, už je podaná se žádostí o vydání územního rozhodnutí,“ sdělil blížejovský starosta Jiří Červenka a pokračoval: „S vodou by mohly být velké problémy, bojíme se, aby jí v budoucnu nebyl nedostatek, proto se chceme pustit do tak rozsáhlé a finančně náročné akce. Předběžně odhadujeme náklady na 80 milionů korun.“ Vodovodní síť by navázala na lazecký vodovod a pokračovala pak dále i mimo katastr Blížejova do Osvračína.

Problémy

V malých obcích bývají problémy různé, většina z nich ale nemá například obchod s potravinami a dalším základním zbožím. „Obchody chybí v Přívozci a Františkově, do nedávna nebyl ani v Chotiměři, ale otevřel si jej tam pan Hrdina. Do ostatních obcí zajišťujeme alespoň pojízdnou prodejnu, kterou provozuje soukromý obchodník. Jeho podnikání částečně dotujeme, vychází nás to tak na 50 tisíc korun ročně, ale jsou to myslím dobře investované peníze, protože řada lidí nemá možnost jezdit nakupovat do okolních obcí,“ vysvětlil Červenka.

Počet obyvatel

r. 1869 r. 2007

Přívozec 219 108
Chotiměř 219 101
Františkov86 22