„Ve čtvrtek jsem byl u rybníku na kontrole a všechno bylo naprosto v pořádku,“ uvedl Václav Vlček, hospodář Místní organizace Českého rybářského svazu Domažlice, které rybník patří. „A v sobotu v poledne jsme zjistili, že je plný mrtvých ryb,“ popsal Vlček.

Příčinu hromadného úhynu domažličtí rybáři zatím neznají, nevylučují však cizí zavinění. „Je to strašné. Kdybychom věděli, kdo to udělal, utrhli bychom mu hlavu,“ říkají rozezlení rybáři.

Jejich rozhořčení je o to větší, že v chovném luženickém rybníku byly ryby již dostatečně rostlé, přibližně tři roky staré, a na říjen letošního roku měli proto rybáři naplánovaný výlov. „Tři roky naší práce jsou s prominutím v hajzlu!“ rozčilují se rybáři. V přibližně dvouhektarovém rybníku chovali kapry, okouny či líny.

„Je to neskutečná škoda, podívejte se, jaký to byl macek,“ poznamenal další z rybářů, když plnil černý plastový pytel desítkami mrtvých kaprů. S výlovem uhynulých ryb přijeli pomoci rybářům i domažličtí hasiči.

Na místo dorazili policisté, kteří podle rybářů pošlou ryby na rozbor a pokusí se zjistit příčinu jejich úhynu, případně čím mohla být voda kontaminována.
„Rozhodně to nemohlo být například horkem,“ tvrdí další z rybářů. „To by nepochcípal prakticky celý rybník a třeba takový lín je silný ´držák´, to by muselo být něco pořádného, aby nevydržel,“ dodává.

Podle rybářů pomřely přibližně dvě třetiny všech ryb a přitom ještě všechny nevyplavaly na hladinu. „Může se stát, že je budeme z rybníka lovit ještě třeba celý týden. Možná, že nám vymřel úplně celý rybník,“ popisují rybáři své největší obavy.