Do sálu restaurace pana Matějky si zážitky cestovatele přišla poslechnout třicítka nejen místních obyvatel a více než dvou hodin strávených sledováním nejen vyprávění, ale především velkého množství fotografií promítaných na plátno, nelitoval určitě nikdo. Leon Stavovčík má svůj fotoaparát neustále při sobě a jeho fotografie z akcí dobrovolných hasičů okrsku bohatě dokumentují jejich činnost. Dívat se ale na fotografie tří mužů, kteří se rozhodli vystoupat až na vrchol alpského velikána a hlavně na obrázky namáhavé cesty, z níž jedna třetina vede po ledovci, je skutečný zážitek, zvláště když je autor doplňuje líčením pocitů při stoupání nahoru i sestupu zpátky dolů.

„Při naší srpnové výpravě jsme měli štěstí na počasí, protože bylo jasno a daleká viditelnost," řekl mimo jiné Stavovčík, „a přestože pro mě, člověka bez horské přípravy, byla výprava náročná, byl jsem nakonec rád, že jsem to absolvoval. Pohled z vrcholu do okolí, kde už žádná vyšší hora není, je skutečný zážitek!"

Židovský stát projel Stavovčík s manželkou o měsíc později od severu až k jihu individuálně autobusem. Žádné hotely ani restaurace, spíš tržiště a občas i nocování na pláži pod širákem.

„Izrael je drahý, proti našim cenám téměř třikrát. Přesto stojí za vidění," míní cestovatel a jeho fotografie to potvrzují. Stavby jednotné barvy a obložené kamenem z místních zdrojů, kibucy obehnané plotem a přísně střežené ozbrojenými vojáky – stejně ozbrojení vojáci i vojačky cestují veřejnou dopravou domů ze služby…

Stavovčíkovi se koupali ve třech mořích během jediného týdne. Nejprve to bylo Mrtvé moře se solnými útvary na svých březích, následovalo moře Rudé a Středozemní. Na břehu řeky Jordán se dívali na protější zemi, která jako ostatně všechny okolní země nemá se židovským státem zrovna přátelské vztahy. Nemohli vynechat Chrámovou horu v Jeruzalému a její Zeď nářků i Chrám Božího hrobu… tam všude byli symbolicky i lidé v sále loučimské restaurace.

Jen málokdo má schopnost překonávat útrapy cestování, své cesty podrobně fotograficky zaznamenávat a ještě o nich poutavě vyprávět před publikem. Pokud se taková konstelace povede, vyjde z toho zajímavý večer. A právě takový připravili pro své spoluobčany hasiči v Loučimi.

Autor: Zdeněk Huspek