Čtyřicet případů nákazy koronavirem hlásí nemocnice následné péče v Horažďovicích. Nakazili se pacienti i personál. Nikdo z infikovaných netrpí zdravotními problémy. Zatím ale není jasné, jak se nákaza do zařízení dostala. Nadále je ale situace v Plzeňském kraji ohledně nakažených stabilizovaná.

Vedení nemocnice v pátek oznámilo nejprve dvě desítky případů, s dalším testováním se ale počet nakažených zvýšil. „Momentálně je nakaženo deset zaměstnanců a třicet pacientů. Jedná se o lokální ohnisko bez komunitního přenosu. Zasažena byla lůžka následné péče,“ okomentoval ředitel krajské hygienické stanice v Plzni Přemysl Tomašuk s tím, že horažďovická nemocnice velice rychle přijala potřebná opatření. „U všech byly okamžitě nařízeny odběry a pozitivní klienti a zaměstnanci byli ihned izolováni. Díky pohotové reakci nemocnice jsme už v neděli další nárůst nezaznamenali. Jejich přístup chválíme,“ dodal ředitel.

Mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška uvedl, že se areál nemocnice zcela uzavřel a byly zakázány návštěvy. „Došlo k izolaci pacientů, je omezen příjem a propouštění pacientů, zavedla se personální opatření ve smyslu nakažení zaměstnanci jsou v karanténě a k pacientům mají přístup jen negativně testovaní zdravotníci a ti pracují v oddělených týmech,“ popsal mluvčí s tím, že zaměstnanci nadále používají vyšší stupeň ochrany než dosud, tedy respirátory, ochranné brýle či štíty, jednorázové rukavice a provádí se daleko intenzivněji dezinfekce všech prostor nemocnice.

„Samozřejmě jsme v kontaktu s rodinami pacientů, neboť není žádoucí a ani možné, aby teď za svými blízkými jezdili nebo si je dokonce brali do domácí péče. Musíme jim poděkovat zatím za jejich pochopení s nastalou situací a za vzájemně dobrou úroveň komunikace,“ doplnil Kokoška.

Podle Tomašuka je jinak situace v Plzeňském kraji příznivá a za víkend. počet infikovaných významně nevzrostl. „Registrujeme pouze dvě ohniska nákazy, jedno v horažďovické nemocnici a druhé v plzeňském pivovaru. Odtamtud víme o sedmi případech. Jedná se o ukrajinské zaměstnance, kteří ale naštěstí pracovali mimo hlavní areál. Jinak se o víkendu objevilo jen pár případů, na kterých usilovně pracujeme,“ uzavřel Tomašuk.