Doslova poklad, nad nímž by zajásal nejeden milovník fotografie, který se zajímá i o začátky fotografování, byl pohozen jen tak v krabici v Loučimi na Kdyňsku. Dnes jsou podobné negativy k vidění jen někde v muzeu.

„Krabici s negativy na skle – celkem jich bylo osmapadesát kusů, objevil můj soused, řidič autobusu,“ říká loučimský občan a spolupracovník Deníku Zdeněk Huspek s tím, že necelá dvacítka negativů byla dokonce na poměrně slušném formátu 18×24.

Nálezce krabice i náš spolupracovník mají za to, že se jedná o historické artefakty, takže by bylo dobré zjistit, kdo za jejich zrodem stojí.

„Proto jsem negativy naskenoval a vzorových deset kusů se rozhodl poskytnout redakci, abychom mohli zahájit pátrání nejen po lidech, ale i místech, která jsou na nich zobrazena,“ podotýká Huspek s tím, že některé jsou sice dosti tmavé a potřebovaly by spíše fotokomoru než skener, ale přesto by se mohlo začít pátrat.

„Máme za to, že to jsou záběry nějakého díla bratří Špillarů, zdá se, že na jednom snímku je Špillarův pojízdný ateliér, na dalším zase nějaká divadelní scéna,“ popisuje Huspek s tím, že negativy nejsou nijak popsané, aby se dalo identifikovat, co zobrazují.

Co anebo kdo je na fotkách a kdo je jejich autorem, by mohli pomoci rozluštit naši čtenáři.