Obec vlastní celou řadu historických nemovitostí včetně starých obytných domů. Jejich údržba či rekonstrukce je velice nákladná.

„Staré domy jsou většinou neobyvatelné a na jejich opravu obec nemá dostatek financí.V minulosti jsme postavili 24 bytů za podpory státní dotace, ale využili jsme je částečně pro nové žadatele a pro přestěhování nájemníků, kteří bydleli v nevyhovujících obecních bytech,“ uvedl starosta obce Václav Duffek s tím, že obecní úřad stále eviduje 30 žadatelů o byt.

„Podaří se nám přidělit tak jeden byt ročně, protože obměna obyvatel je minimální. Naším úkolem je připravit pozemky na stavební parcely. Máme již vytipované tři obytné zóny, na dvě již máme zpracovanou studii. Jedna je za nákupním střediskem a druhá před finskými domy,“ dodal starosta.

Zájem o bydlení je v Koutě obrovský. Nahrává tomu i fakt, že ve srovnání s jinými je obec dobře položená mezi Domažlicemi a Klatovami. Má prakticky svůj obchvat, takže hlavní doprava je odkloněna a v obci je klid. Podle slov starosty jsou všechny dosavadní stavební parcely již zastavěny. Úprava nových obytných zón je nezbytná. „Doufám, že v roce 2010 by mohlo dojít k prodeji stavebních pozemků,“ domnívá se Duffek.