Sbor dobrovolných hasičů z Klenčí začíná po mnoha letech opět zasvěcovat do hasičského řemesla mladé nadšence.

SDH Klenčí pod Čerchovem má pětačtyřicet členů a patří do kategorie JPO II, což znamená, že hasiči vyjíždějí do pěti minut od nahlášení události.
„Jezdíme k zásahům v okolí Klenčí. Do Domažlic, Chodova, Nemanic nebo Lískové a jsem spokojený s tím, jak naše výjezdy vypadají, vždy nás jede hodně,“ sdělil Deníku předseda SDH Klenčí pod Čerchovem Dušan Kopča.

Minulý rok byl ale pro klenečské hasiče poměrně klidný. Vyjížděli pouze k pěti případům, například k padlým stromům či hořícím komínům.

Svou energii však nyní věnují přípravě další generace pro hasičkou profesi. Mladí hasiči v Klenčí už dlouho chyběli. „Mladé hasiče u nás nemáme, co si pamatuji. Jsou teď skutečně potřeba, nejmladšímu členovi našeho sboru je kolem třiceti let,“ uvedl předseda s tím, že nyní už dva roky mladí hasiči fungují a zájem ze strany dětí byl už od začátku velký. V oddílu mají nyní jedenáct členů a vede je Jiří Hnyk. Na hasičských soutěžích se teprve rozkoukávají, ale brzy se již budou moci naplno vrhnout do tréninku.

Městys jim totiž objednal uniformy i vybavení na hasičské soutěže. „Naši hasiči jsou schopní, a proto se je snažíme průběžně dovybavovat,“ říká starosta Klenčí Karel Smutný s tím, že pokud budou finance, rádi by také nahradili starou hasičskou avii, kterou sbor dobrovolných hasičů vlastní. „Je to asi nejstarší avie na okrese, má původní francouzská čerpadla a motor. Rádi bychom jí nahradili hasičskou dodávkou,“ vysvětluje starosta.

Dobrovolní hasiči z Klenčí dále disponují vozidlem CAS 25 Trambus a v listopadu 2008 dostali od profesionálních hasičů ze Staňkova požární vozidlo značky Liaz. To se nyní chystá do opravy, na kterou bude použita dotace a do celkové částky kolem půl milionu korun přispěje i městys.

Neopomenutelnou ´službou veřejnosti´ jsou jistě i pravidelné hasičské bály a podle předsedy se ty klenečské lidem líbí. „Snažíme se především udělat každý bál jiný. Někdy lidem nabídneme zadarmo dršťkovou polívku nebo je navlékneme do našich uniforem a pořádáme různé hasičské soutěže, například házení hadicí na lahev šampaňského, což není vůbec snadné. Nikdy také nechybí předtančení děvčat ze Spartaku,“ tvrdí Kopča, jenž se mohl radovat například ze sudu piva, který vyhrál v soutěži o nejlepšího utopence. Jindy se zase objeví kouř a členové SDH předvedou přímo na bále hasičský zásah.