První fáze rekonstrukce započala již na podzim 2017. Zahrnuly se do ní nejnutnější opravy dle zpracovaných projektů, které v průběhu posledních dní finišují do zdárného konce. V prvním patře se zbudovalo nové sociální zařízení, zprovoznil se plynový kotel, ohřívače na teplou vodu, vyměnila se některá okna – například na přístupové chodbě, toaletách, schodišti a v sále. Ten prošel velkou změnou. Kromě přebroušení parketu došlo i na opravu osvětlení, novou oponu a obložení stěn, které místnost opticky zvětšuje. „V chodbě jsme však nechali obklady původní, historické,“ dodal pan starosta Mothejzík. „Teď se ještě bude instalovat barový pult a nové vybavení, jako jsou stoly, židle, závěsy a podobně.“

Až do posledka napomáhala i pracovní skupina Šumava, která se sešla naposledy v úterý 6. března, a dost možná přiloží ruku k dílu i během druhé fáze. „Plánujeme opravit vnější fasádu směrem do náměstí, vyměnit okna hotelové části a opravit střechu,“ zmiňuje starosta Mothejzík. Střecha se opravovala už v loňském roce, nicméně šlo o několik střešních ploch za budovou hotelu. Jedná se totiž o poměrně členitý a rozsáhlý komplex, proto se může zdát, že se o opravách střechy pouze hovoří.

Rekonstrukce hotelu Šumava jdou do zdárného konce a sál se připravuje na páteční akci vyhlášení Sportovce roku za Domažlicko.Zdroj: Deník / Kůtová Petra

Hlavním tématem druhé fáze bude čelní fasáda do náměstí, výměna oken a oprava střechy nad hotelovou částí, která je stále z části břidlicová. Bohužel momentálně není na realizaci dostatek finančních prostředků, proto město letos v květnu hodlá zažádat o dotace. Nicméně mezitím bude pracovat na projektu na úpravu a plánovanou rekonstrukci restaurace, hotelové části s ubytovacími prostorami o kapacitě 30 lůžek. V plánu jsou i wellness služby, které jsou v dnešní době jakýmsi hotelovým standardem.

Město pak do nově zrekonstruovaného a zprovozněného sálu Šumavy hodlá přesunout například hasičské bály, plesy, taneční lekce, akce pro seniory, dětské karnevaly apod. „Ples na zámku byl sice dobrý nápad, ovšem sál Šumavy kapacitně převyšuje ten zámecký minimálně dvojnásobně,“ připomněl starosta Horšovského Týna. Hotel totiž pojme až 300 lidí.

Dojde navíc i na ekonomické úspory. Jelikož hotel nyní patří městu, nemusí zbytečně vynakládat prostředky na nájem v jiných prostorách či obcích. V minulosti se však objevovaly názory, že by bylo výhodnější postavit nové společenské zařízení. Koupě Šumavy stála město 14 250 000 korun. „Výstavba nového objektu by stála minimálně třikrát tolik,“ argumentoval starosta Mothejzík. „Bohužel se ale stále setkávám s názorem, že město nemělo hotel nikdy prodat. Město ho ale nikdy neprodalo, protože Šumavu nikdy nevlastnilo,“ dodává.

Rekonstrukce hotelu Šumava jdou do zdárného konce a sál se připravuje na páteční akci vyhlášení Sportovce roku za Domažlicko.Zdroj: Deník / Kůtová Petra

Co se týká do budoucna využití Míčovny, mohla by fungovat spolu s opraveným hotelem. Vzhledem k blízkosti budov se uvažuje o možném stavebním propojení. Mezi objekty stojí pouze historická kamenná zeď, která navíc prochází vnitřními prostorami Šumavy. Objevují se i další plány například znovuobnovení hotelové vinárny.

Horšovský Týn se však snaží pečlivě starat o všechny své kulturní a historické památky. Momentálně se mimo hotelu Šumava věnuje i Národní kulturní památce, barokní zámecké sýpce. Do budoucna by měla následovat již zmíněná Míčovna. Stejně tak se město pokouší prosadit u majitele, Národního památkového ústavu, opravu jižní fasády zámku, která je v otevřeném výhledu přímo z křižovatky ze směru od Domažlic.