Německá společnost se zaměřuje na produkty z plastů a ze skla pro zdravotnictví a farmaceutický průmysl. Po celém světě má 40 poboček, v roce 2001 vybudovala závod právě v Horšovském Týně, kde vznikají komponenty do inhalátorů, inzulinových či odběrových per, drogové testy a další. Díky zvyšující se poptávce se stávající zázemí zvětší. „Rozloha nové haly činí devět tisíc metrů čtverečních a bude propojená se stávajícím komplexem. Půjde o poloautomatizovaný nebo zcela automatizovaný třísměnný provoz. Vyrábět budeme především díly do přístrojů pro diabetiky nebo lidi, kteří mají astma,“ nastínily manažerky Lenka Eliášová a Václava Váchalová.

Na sobotní Odpoledne s Janem ze Šitboře dorazily asi dvě stovky lidí.  Foto: archiv J. Stočese
OBRAZEM: V Šitboři pokřtili knihu o svém rodákovi, zisk půjde na obnovu kostela

Podle nich by mělo být hotovo na přelomu roku 2022/2023. „V první fázi přijmeme osmdesát až sto zaměstnanců. Pak záleží na množství zakázek. Doba je poměrně turbulentní, proto se dá těžko předjímat,“ doplnily manažerky. Nicméně v projektu, který poslala společnost na ministerstvo životního prostředí, se počítá až s dvěma sty pracovníky.

Resort už se k záležitosti vyjádřil v závěru zjišťovacího řízení. Rozhodl, že přístavba nové haly nemůže mít významný vliv na životní prostředí a veřejné zdraví, nepodléhá ani posouzení vlivů záměru na životní prostředí.

Kůrovcem zasažené jsou stromy od Klenčí pod Čerchovem až po výhledy, včetně Baarovy stezky.
Baarova stezka je nebezpečná, lesáci teď v lokalitě těží kůrovcové dřevo

Ačkoli je záměr teprve v začátcích, už teď shánějí do Horšovského Týna nové posily. „Jedná se o specializované pozice, kde se budou využívat také nové technologie. Proto hledáme lidi s předstihem, abychom je mohli proškolit,“ vysvětlily Eliášová a Váchalová. Doplnily, že vybudování další haly vyjde na desítky milionů korun. Náklady totiž zahrnují i vstřikovací lisy a další potřebné vybavení.

Novinku vítá starosta Horšovského Týna Josef Holeček. „Je dobře, že ve městě vzniknou nová pracovní místa. Nejlepší by bylo, pokud půjde o lidi přímo odtud nebo blízkého okolí, kteří tady mají zázemí,“ sdělil. Tamější závod zaměstnává více než 700 osob, agenturních pracovníků je 80 z nich.