Výrazných úspěchů dosáhly v krajském kole soutěže mladých zdravotníků, které tentokrát pořádal Oblastní spolek Českého červeného kříže v Domažlicích, dva zástupci našeho regionu.


V mladší kategorii, kde soutěžilo deset hlídek z Plzeňského a Karlovarského kraje, skončili Staňkovští na krásném třetím místě. Ve starší kategorii vybojovala hlídka Horšovského Týna mezi šesti účastníky druhé místo.


O zhodnbocení krajské soutěže jsme požádali hlavního rozhodčího, jímž byl Jiří Böhm z Klatov.
„Co jsem měl možnost vidět, děti si v soutěži vedly velice dobře. Ostatně se to dalo předpokládat, neboť jsou to vítězové okresních kol,“ uvedl Böhm.
Členem Českého červeného kříže je tento rozhodčí od roku 1984 a jako registrovaný rozhodčí jezdí po podobných soutěžích už řadu let.

Zvyšuje se podle něj úroveň mladých zdravotníků?
„Úroveň se zvyšuje, ale v neposlední řadě záleží i na tom, jak soutěž připraví pořadatelský oblastní spolek. Je to práce na tři čtvrtě roku dopředu a Domažličtí obstáli v tomto ohledu na výbornou,“ odpověděl hlavní rozhodčí.


Měl pravdu, neboť Hana Jindřichová z Domažlic, která připravovala jednotlivá stanoviště soutěže, tomu věnovala řadu hodin.
Lehké to neměly ani ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže v Domažlicích Marie Kestová a předsedkyně výkonné rady Jitka Wogelová, které oslovovaly sponzory, aby krajská soutěž proběhla na úrovni a ještě zbylo na pěkné dárky pro mladé zdravotníky.


Na soutěž dohlížel její ředitel, šéf oblastní pobočky VZP v Domažlicích, Jan Pokštefl.
„Přeje nám počasí a i organizačně se tuto významnou soutěž podařilo zvládnout. Probíhá v pěkném prostředí Základní školy Zámecký park, za což patří dík jejímu řediteli Pavlu Janskému i jeho zástupci Luďku Tomayerovi, kteří nám byli takzvaně k ruce a poskytli potřebné prostory. K zvládnutí soutěže je však potřeba velkého počtu lidí a musím říct, že obětavě – stejně jako v okresním kole – pomáhají už několik let stále stejné tváře profesionálních zdravotníků a členů Červeného kříže,“ uvedl Deníku Pokštefl.


Do národního kola postupují z H. Týna hlídky Nového Sedla a Nepomuku.

Krajská soutěž mladých zdravotníků

Hlídky I. stupně (3.–5. ročník základní školy):
1. Nové Sedlo, 2. Rozvadov (862), 3. Staňkov, 4. Přeštice,
5. Chrást, 6. 16. ZŠ Plzeň, 7. Železná Ruuda, 8. Aš, 9. Volduchy a 10. Karlovy Vary.


Hlídky II. stupně (6.–9. ročník základní školy):
1. Nepomuk, 2. Horšovský Týn, 3. Chrást, 4. Gymnázium Plzeň, 5. ZŠ Horažďovice, Komensklého ul. a 6. Bor u Tachova.