Parkování u jednoho z panelových domů omezí město Horšovský Týn motoristům v Lidické ulici. Učiní tak na základě žádosti občanů, kteří v domě žijí.
Dopravní značení V 13, takzvaný „dopravní stín“ umístí město k bytovce v ulici Lidická č. p. 176 a 177.

„Bude u takového bočního zálivu u bytovky, kde lidé parkují,“ vysvětlil místostarosta H. Týn Václav Mothejzík s tím, že k ráznému kroku muselo město přistoupit, aby pomohlo vyřešit spory tamních obyvatel. „Jeden řidič nebyl vůči ostatním ohleduplný a parkoval tam tak, že kolem jeho vozu nemohli ostatní projet,“ poznamenal místostarosta.

„Dopravní stín“ se tak objeví na sídlišti vůbec poprvé. „Ani neuvažujeme, že bychom jej umístili i jinde,“ řekl Mothejzík a pokračoval: „A jestli se nám vyplatí dávat značku k jediné bytovce? Myslím, že ano, nějak jsme ten problém vyřešit museli.“

V Lidické, stejně jako v ostatních ulicích na ´novém´ sídlišti v Horšovském Týně je parkovacích míst poměrně málo. Někteří motoristé to řeší například parkováním přímo na silnici (viz snímek).

Zajímalo nás, zda se tím nedostávají do rozporu se zákonem. „Parkovat přímo na silnici řidiči smějí, pokud přitom dodržují vyhlášku,“ poznamenal Mothejzík.

Podle tiskové mluvčí Policie ČR Domažlice Vladislavy Čejkové se této problematiky týká § 25 zákona č. 361 o provozu na pozemních komunikacích.

„Pro stání platí dodržení podmínky, která vyžaduje, aby zůstal volný alespoň tři metry široký jízdní pruh pro každý směr jízdy, celkem tedy šest metrů,“ uvedla Čejková a dodala, že pro zastavení vozu stačí tři metry široký volný jízdní pruh pro oba směry.

„Vozidla přitom smějí být na komunikaci zaparkována jen vpravo ve směru jízdy a co nejblíže kraji vozovky,“ dodala tisková mluvčí domažlických policistů.