Dřevěné budky připomínající malý domek na muří nožce a jsou plné knih. Knihobudky slouží i k výměně knížek, jak hlásá nápis na boku budky. „Můžete si vzít jeden nebo dva svazky, na oplátku můžete přinést jinou knížku, aby si jí mohl přečíst někdo jiný,“ pokračuje nápis.

Budek je hned několik, jednu místní najdou například při hlavním tahu u autobusových zastávek, další jsou na náměstí Na Výhledech, u zdravotního střediska, na rohu nedaleko dětského hřiště a kulturního domu a zkrátka nepřijdou ani obyvatelé v Dolní Kamenici. I tam na ně čeká připravená Knihobudka.

"Budky jsme nainstalovali v polovině na pěti místech. Slouží k výměně knížek, ovšem přinést jinou knihu není podmínkou. Půjčení je bezplatné," uvedla místostarosta Holýšova Hana Valachovičová v místním zpravodaji s tím, že je pro město vyrobil Josef Korityák.

"Žádáme jen, aby obyvatelé do budek nenosili knihy, pokud budou knihobudky plné. Nechceme, aby se knihy povalovaly po městě, stejně tak by se v budkách neměly objevovat odborné knihy či tituly psaní v cizím jazyce," doplnila Valachovičová.

Místní si nápad pochvalují. „Je to úžasný nápad, s dcerkou pravidelně půjčujeme a také jsme nějaké knihy dodali,“ komentoval budky na facebookových stránkách Petr C. Filip z Holýšova.

Podobné budky mají například i ve Kdyni. Tam ale mají název Soví budky. S nápadem tehdy přišla Jaroslava Milotová, která se inspirovala na poděbradské kolonádě.