Základní škola v Holýšově dostane zbrusu nový a především teplý kabát. Počínaje tímto měsícem začne na škole rozsáhlá rekonstrukce a zateplení objektu. Budova dostane novou střechu, dveře a okna, opraví se plynové topení a provede kompletní zateplení obvodového pláště celé školy včetně izolace proti vlhkosti.

„Bude to náročná rekonstrukce. Budova se musí obnažit na základovou spáru a podkopat až dva metry pod zem. Bude na ní nepřetržitě pracovat padesát lidí částečně i za provozu,“ uvedl starosta Holýšova Antonín Pazour s tím, že nejdříve se začne pracemi, které nebudou příliš narušovat chod školy, a hlavní úpravy pak proběhnou o letních prázdninách. V říjnu by měla být ´nová škola´ hotová.

Obnova budovy přijde město na 26 milionů korun, přičemž 85% nákladů pokryje dotace z EU, kterou město čerpá prostřednictvím Státního fondu životního prostředí. „Škola zateplit už opravdu potřebuje, 50 let je na ní vidět. Dveře už pomalu dožívají, topné systémy jsou zastaralé, regulace teploty nefunguje správně a dřevěná okna způsobují tepelné ztráty.

S tím souhlasí i ředitelka školy Ivana Sedláková.

„Škola si opravu zaslouží a je zapotřebí předělat úplně všechno,“ tvrdí ředitelka s tím, že největším nedostatkem budovy jsou opravdu dřevěná okna, která netěsní, uniká z nich teplo a je s nimi problematická manipulace.

„Vyklápění je i docela nebezpečné, například vyhlídky oken nemyjeme skoro vůbec,“ popisuje školnice Marie Knödlová. „Nová okna budou rozhodně lepší a pohodlnější k údržbě,“ dodává.

„Věříme, že nám škola bude ještě alespoň dalších 50 let sloužit,“ zakončil starosta.