Zhruba do dvou let by se mohlo začít se stavbou nového školního pavilonu. Podle starosty Libora Schröpfera (na snímku) město momentálně nejvíce trápí intenzita dopravy.

Jaké investiční akce letos chystáte?

Letos jsme již dokončili stavbu komunitního centra za 11 milionů korun. Stavba byla částečně financována z dotace. Komunitní centrum funguje zhruba měsíc a poskytuje zázemí holýšovským spolkům. Je tam rovněž malý sál, který je možné využít např. pro oslavy, vernisáže či výstavy, a také chráněná dílna, kde každý den pracují lidé. Komunitním centrem jsme nahradili budovu, jež byla postavena ještě za minulého režimu.

V letošním roce máme v plánu rekonstrukci mostu do průmyslové zóny v Holýšově Novém Dvoře za zhruba 17 až 18 milionů korun, který bude hotový zřejmě v polovině příštího roku. Protože tam bude přerušen provoz nejen pro auta a nákladní dopravu, ale také pro pěší a cyklisty, museli jsme opravit náhradní cestu za 11 milionů korun z rozpočtu města.

Jaké další projekty plánujete?

Také musíme zprovoznit čistírnu odpadních vod sloužící subjektům, které podnikají v průmyslové zóně v kasárnách, je to investice řádově za 20 milionů. Rovněž připravujeme nový volnočasový areál, který vznikne na pozemcích bývalého vojenského cvičiště. Bude tam skatepark, pumptrack a in-line dráha.

Ilustrační foto
Lidé marně čekali na autobusy, dopravce je narychlo a bez náhrady zrušil

Budeme jej stavět na etapy, ale začít bychom měli už letos s budováním skateparku. Nedílnou součástí areálu bude parkoviště a jednoduché zázemí se sociálním zařízením. Chystáme také nákladný projekt stavby nového pavilonu školy.

Kdy se stavbou pavilonu začnete?

Jsme ve stadiu přípravy dokumentace ke stavebnímu povolení. Příští rok na podzim bychom chtěli mít stavební povolení a vybranou stavební firmu. Nová budova vyjde na 150 milionů korun a už nyní víme, že to nebudeme moci zaplatit jen z městských peněz a dotací, ale budeme si muset vzít úvěr.

Současná kapacita školy nestačí?

Nestačí, je to stará budova z konce 50. let minulého století. Základní školu nyní navštěvuje cca 620 dětí a dvě třídy prvního stupně se musí učit v družině.

Jak bude nový pavilon vypadat?

V přízemí je vyprojektovaná kuchyňka, knihovna, sociální zařízení a malý sál. V prvním patře je plánováno sedm učeben pro školu a družinu a kabinety. V pavilonu budou systémy automaticky regulující osvětlení a budova bude mít přírodní zelenou střechu.

Na pěti hektarech mezi Plzní a Radčicemi dozrávají jahody různých odrůd. Cena jahod je 100 korun a při samosběru 80 korun za kilogram. Na snímku sběračka Andrea Semotánová.
FOTO: Úroda jahod se letos zpozdila, cena je od 60 do 110 korun

Jsou nějaké projekty, které jste museli kvůli koronavirové krizi zrušit?

Museli jsme pozastavit opravu domu naproti radnici, kde měly vzniknout kanceláře a startovací byty, rozšíření domu s pečovatelskou službou a také rekonstrukci kina.

Projekty nejsou pozastaveny primárně kvůli krizi, ale kvůli finanční náročnosti. Všechny tyto tři projekty jsou ve fázi studie, chceme být do budoucna připraveni.

Co Holýšov v současné době nejvíce trápí?

Rozhodně hustota dopravy. Denně tudy projede 12 až 13 tisíc aut. Kamiony jezdí i v noci a dělají hluk. V plánu je obchvat Holýšova, podle Ředitelství silnic a dálnic by měl být hotový do roku 2030. České dráhy se rozhodly zdvoukolejnit trať na Domažlice a dále do Německa. To se samozřejmě dotkne všech pozemků v blízkosti této železniční tratě.