O kulturu zde už vůbec není nouze, brzy bude holýšovská pouť, Pekelný ostrov nebo sraz amerických aut.

Pekelný ostrov znovu otevře své brány

Po dlouhých dvou letech otevře znovu své brány v Holýšově jeden z největších rockových festivalů Pekelný ostrov. Návštěvníci se mohou těšit na přední kapely české hudební scény a zahraničního hosta z Německa, kapelu UDO.

Novinkou letošního ročníku bude VIP kemp představující mnohé výhody. Návštěvníci se také mohou těšit na oblíbený bezhotovostní systém placení, keramické wc, sprchy, pláž a mnoho dalšího.

Tradičně bude Pekelný ostrov začínat ve čtvrtek 1. července, kdy se bude konat Warm-up (zahřívací) party v prostoru před areálem festivalu pro všechny příchozí zdarma.

Návštěvníci si díky včasnému příjezdu zajistí dobrá místa na parkovišti i ve stanovém městečku, mohou si své vstupenky vyměnit za ID pásky s čipem, sloužící pro bezhotovostní platbu na celém festivalu a především si užijí první tři kapely pekelného line-upu.

Zdeněk Novák.
Kdo povede Domažlice? Do voleb jdou i nováčkové

V pátek a v sobotu vypukne festival ve vší parádě. Na dvou pódiích vystoupí umělci jako již zmíněný UDO, dále pak Tři sestry, Dymytry, Harlej, Škwor, Rybičky 48, Vypsaná Fixa, Olympic, Walda Gang, Jaroslav Uhlíř, Poletíme?, jeden prozatím tajný host a mnoho dalších.

„Každoročně se festival snaží zajistit nejlepší komfort a servis. V minulých letech byla vybudována mimo jiné VIP zóna, která svoji oblíbenost dokazuje každoročním vyprodáním. Dále je pro návštěvníky k dispozici například chill-out zóna na pláži u splavu, úschovna, stanice pro dobíjení mobilních telefonů, keramické wc a nebo nově vybudovaný VIP kemp,“ sdělila Ludmila Heregová z týmu pořadatelů festivalu s tím, že Pekelný ostrov je již téměř vyprodán.

Vstupenky lze ještě pořídit na www.vstupenkovna.cz nebo v obvyklých kamenných předprodejích. Na místě už budou k dostání pouze vstupenky pro děti a ZTP osoby. V platnosti rovněž zůstávají všechny vstupenky zakoupené na neuskutečněný Pekelný ostrov z roku 2020 a 2021. „Děkujeme všem za přízeň a těšíme se, až se ve zdraví sejdeme na Pekelňáku v Holýšově,“ zakončila Heregová.

Holýšov spravuje osm spádových obcí - Horní Kamenici, Štichov, Kvíčovice, Neuměř, Bukovec, Černovice, Čečovice a Všekary. Všechny tyto obce od 1. ledna 2021 patří do okresu Plzeň-jih. Město Holýšov je součástí Svazku Domažlicko a Mikroregionu Radbuza.

Město má vybudovanou kompletní infrastrukturu, kterou stále rozšiřuje a obnovuje. V Holýšově se nachází několik sídlišť, staví se rodinné domy a město se stále rozrůstá. Holýšov nabízí veškerou občanskou vybavenost, navíc je zi bohaté kulturní a sportovní vyžití. Mimo jiné lze navštívit Dům dějin Holýšovska, infocentrum, kino, sportovní areály, projít naučné stezky nebo projet cyklostezky. V obci jsou i dvě knihobudky, městská knihovna, kulturní dům, autobusové i vlakové nádraží, průmyslová zóna, zdravotnické středisko, lékárna, umělecká škola, sběrný dvůr a další.

Ve městě působí i řada kulturních a sportovních spolků - rybáři, skauti, dobrovolní hasiči, běžci, zápasníci, mladí basketbalisté, kuželkáři, fotbalisté, gymnastky a tak dále.

Novinkou ve městě je box Zásilkovny umístěný v Americké ulici před kinem. Pokud něco obyvatelům Holýšova chybí, je to bankomat, který by byl umístěn v horní části obce.

První pobočku Lumi Coffee otevřeli Lukáš s Mirkou v Plzni v roce 2019 po návratu ze švýcarského Argau.
Domažlické Lumi Coffee láká na brunche i domácí zákusky

V současnosti město upravuje plochu v blízkosti sídliště Pod Makovým vrchem směrem k lesu, bude zde místo k relaxaci a květinová louka.

Obřadní síň a místnost pro svatebčany v budově staré radnice mají nový kabát. V místnostech jsou nové parkety, osvětlení, nový oddávací stůl se státním znakem a nové posuvné dveře, který celý prostor zvětšily. „Při rekonstrukci jsme vycházeli z inspirace 30. let minulého století, v nichž byla radnice postavena,“ uvedla místostarostka Holýšova Hana Valachovičová s tím, že obřadní síň se využívá nejen na svatby, ale i vítání občánků nebo slavnostní vyřazování žáků 9. tříd ze základní školy.

Město koncem června čeká rekonstrukce Luční ulice. Budou opraveny chodníky, upravena stávající parkovací stání a vzniknou nová parkovací místa. Od 27. června 2022 do 30. listopadu 2022 budou v horní části Luční ulice probíhat stavební práce. S ohledem na dopravní důležitost opravované místní komunikace bude stavba rozdělena do dvou etap.

1. etapa – od 27. června do 15. září 2022 (117 metrů) a 2. etapa - od 16. září do 30. listopadu 2022 (150 metrů).

Holýšov má ovšem také bohatou historii. Původní ves byla soustředěna okolo návsi s kostelem svatého Petra a Pavla, který je od svého vzniku nezaměnitelnou dominantou obce a je pevně spojen s jejími dějinami.

Z malé vsi na město se začal Holýšov měnit po roce 1897, kdy zde proslulá rodina Zieglerů založila sklárnu na lité tabulové a zrcadlové sklo. Byl to jeden z největších podniků svého druhu.

V době hospodářské krize ve 30. letech byla však výroba skla zastavena. Opuštěné prostory byly za 2. světové války přebudovány na muniční továrnu, kde pracovali váleční zajatci z celé Evropy. V roce 1944 byl v bývalém statku Nový Dvůr zřízen ženský koncentrační tábor, pobočka Flossenbürgu.

Legendární Arakain zakončil jarní část svého výročního turné v Mrákově s společně s hostem – skupinou Booters.
Arakain oslavil 40 let ve svatyni chodského bigbítu, podívejte se

Z bývalé sklárny a muniční továrny byla po válce vybudována továrna SVA Holýšov. Podnik se zaměřoval na výrobu náhradních dílů všech automobilů, které se tehdy v Československu vyráběly. 

Partnerskými městy Holýšova jsou německý Kümmersbruck a švýcarský Port. Oslavy 30letého jubilea uzavření partnerské smlouvy mezi Holýšovem a Kümmersbruckem se konají 11. června 2022 ve sportovním centru v bavorském Kümmersbrucku.

Již téměř deset let se scházejí sportovci z Běžeckého klubu Výhledy (BKV) Holýšov, jehož činnost je zaměřena na podporu amatérských běžců všech věkových a výkonnostních kategorií a na spolupráci se sportovními organizacemi podobného zaměření. „V klubu je nyní přes čtyřicet aktivních členů, řekl běžec Milan Ondrášik z BKV Holýšov a vysvětlil, že s dalšími lidmi z klubu pravidelně pořádají společné výběhy, zúčastňují se závodů a každoročně je vrcholem jejich činnosti vlastní závod Běh Kozí stezkou podél Radbuzy. ‘Kozí stezka’ se letos koná 25. června. Jako obvykle budou připraveny závody pro dětské účastníky a pro dospělé pak 5kilometrová a 10kilometrová trať při řece Radbuze.

Díky partnerství měst Holýšov a Kümmersbruck měli běžci z BKV 7. května 2022 opět možnost startovat v Bavorsku na štafetovém běžeckém závodě Landkreislauf napříč okresem Amberg-Sulzbach. „Postavili jsme dvě štafety, kdy jedna štafeta byla společná s hasiči a zástupci města Kümmersbruck a druhá sestavená jen z běžců BKV Holýšov,“ sdělil Milan Ondrášik. Účastníci obou štafet běželi tentokrát v dresech k 30. výročí partnerství obou měst. Trasa rozdělená do 11 úseků měřila celkem 57 km a vedla z obce Kastl do obce Schlicht. V cíli čekalo posezení s bohatým občerstvením v tradičním bavorském stylu – tupláky piva a klobásy. A výsledky? Štafeta „Partnerschaft Holysov-Kümmersbruck BKV Holysov“ 71. místo s časem 4:50:49, štafeta „Partnerschaft Holysov-Kümmersbruck Mix“ 123. místo s časem 5:20:38.