Holýšovští zahrádkáři kvůli neúrodě se letos ani nepustí do moštování.

„Bohužel moštovat nebudeme, protože úroda jablek je tak malá, že se nevyplatí moštárnu zprovoznit,“ potvrzuje předseda holýšovské organizace Českého svazu zahrádkářů Jiří Martínek.
„Se sklizní jablek to bude asi velmi jednoduché, bude rychlá, podle toho co vidím na stromech,“ odhaduje holýšovský zahrádkář.

„Minulou sobotu jsme měli v Holýšově podzimní výstavu, prodávali jsme jablka ze sadů v Nebílovech a zájem o ně byl obrovský. Měli jsme zajištěno k prodeji 270 kg jablek, během dopoledne bylo vyprodáno, což vypovídá o tom, že prostě jablka letos u nás nejsou, nebo je jich velmi málo. Letošní úrodu významně poznamenaly jarní mrazy,“ uvádí pan Martínek a dodává: „Podle informací předsedů organizací z okolí, je situace všude podobná.“

Moštárnu dnes, v sobotu 23. září, poprvé otevřou kolovečtí zahrádkáři.

„Zájemci mohou své ovoce přinést do moštárny v Lidické ulici mezi 9. a 12. hodinou. Plánujeme moštovat i každou další sobotu, ale bude to záležet na zájmu veřejnosti,“ vzkazují Kolovečtí.

Dnes se podruhé otevře i moštárna v Domažlicích v Komenského ulici. Minulou sobotu při prvním termínu byl zájem pěstitelů nízký, přišlo jich jen několik.

„Oproti loňsku to vidím tak na třetinovou úrodu, jablka jsou ale malá. Několik bedniček snad dám do sklepa, něco málo manželka nastrouhá a zavaří. Moštovat letos určitě nepojedeme,“ říká zahrádkář Václav Tichý.