Řada lidí nechala výměnu na poslední týdny v roce. Úřednice Městského úřadu ve Stodě teď zažívají hektické dny. Jednorázová výměna tolika občanských průkazů je podle nich velmi náročná. Pro obyvatele devíti obcí, kterých se povinnost vyřídit si nové doklady totožnosti týká, zřídili ve Stodě objednávkový systém.

Do konce letošního roku mají povinnost nechat si vyměnit občanku obyvatelé Holýšova, Horní Kamenice, Kvíčovic, Neuměře, Všekar, Čečovic, Bukovce, Černovic a Štichova. „Za občany se zdravotním omezením, kteří se nemohou na úřad dostavit, dojíždějí kolegyně osobně,“ sdělil Deníku Zbyšek Macán, vedoucí odboru dopravního a správního Městského úřadu Stod. 

Administrativní i katastrální změna vyvolala u obyvatel těchto obcí rozdílné reakce. Zmatky způsobila sportovním a zájmovým spolkům, protože nebylo jasné, kde mají nově okresní sídla. „Vadí mi vyřizování nových dokladů, jinak změnu ale nijak zvlášť nepociťuji,“ tvrdí Petra Hosnedlová z Bukovce. 

V každém případě lidé z okolí Holýšova v těchto dnech více cestují. Na okresní správou sociálního zabezpečení a hygienickou stanicí dojíždí do Plzně, na další úřady zatím ale stále do Domažlic. Občanské průkazy si zase vyřizují ve Stodě. 

Najdou se prý i tací, kteří na úřadě vyjadřují nespokojenost, ať už se samotnou výměnou občanského průkazu mimo stanovený interval nebo se změnou okresní příslušnosti. „Samozřejmě existuje i velká skupina občanů, kteří situaci chápou a berou ji jako nutné splnění zákonné povinnosti. K naší smůle ještě do celého procesu nepříjemně zasáhla nákaza covid-19,“ dodal šéf odboru.

Hranice okresu Domažlice se změnily po šedesáti letech, nové začaly platit 1. ledna letošního roku. Holýšov byl součástí okresu od roku 1960, kdy oficiálně zanikl okres Horšovský Týn a region se dostal pod okres Domažlice.

 „Vždycky jsem se cítila být domažlická a před rokem nás odřízli. Byli jsme hrdí na Kozinu a teď nám ho vzali,“ komentuje s úsměvem paní Věra ze Štichova. Občanský průkaz si nechala vyměnit včas už na začátku roku.