Vedení Hlohové konečně přišlo na to, jak nejlépe naložit s budovou bývalé základní školy, která musela být v minulém roce zavřena pro nedostatek žáků. Vzniknou v ní takzvané pečovatelské byty.

„Jde o byty pro seniory nad sedmdesát let nebo v invalidním důchodu. Jsou to normální byty s bezbariérovým přístupem a pečovatelskou výpomocí pro jeho obyvatele, jako je donáška obědů, úklid nebo nákup,“ vysvětluje starosta obce Jiří Čapek s tím, že tyto služby by pro obyvatele domu zajišťovala obec.

V bývalé škole se již jeden normální byt nachází, při následné rekonstrukci by mělo vzniknout šest dalších pečovatelských bytů. Zapotřebí bude i vybudování nových podlah, rekonstrukce podkroví nebo stavba výtahu. Změn se dočká i okolí budovy, bude kolem něj vybudována bezbariérová trasa a chodníky.

Celá rekonstrukce by měla vyjít na přibližně pět a půl milionu korun, obec doufá v získání dotace z Ministerstva pro místní rozvoj, které by na každý ze šesti bytů mohlo přispět částkou 600 tisíc korun, zbytek doplatí Hlohovští.

„Do května bychom měli vědět, zda-li jsme s žádostí uspěli. Pokud ano, pustíme se do rekonstrukce neprodleně. Pro naši obec je to ale pořád dost peněz, takže bychom rekonstrukci rozložili do dvou let,“ poznamenal starosta Čapek. Nový pečovatelský bytový dům by tak mohl být v ideálním případě dokončen v roce 2014.

„Když jsme byli nuceni školu zavřít, museli jsme začít hledat řešení, jak ji využít, protože budova je v docela dobrém stavu. Předělávka na pečovatelské byty se nakonec ukázala jako nejschůdnější a pro obec finančně nejpřijatelnější řešení,“ říká starosta, podle kterého se již lidé vyptávají a o nové bydlení ve staré škole projevují zájem.