V rámci projektu regio2015 z programu Evropského hlavního města kultury vyrostly tyto stromy na osmi místech na bavorské i české straně. Kromě Domažlic se do projektu zapojily i Poběžovice a Hostouň.

Učitelé, rodiče, a hlavně žáci napsali ve středu dopoledne na malé papírky svá přání: zcela osobní, nebo přání pro Evropské hlavní město kultury či česko-německé vztahy.

Tyto lístečky pak zasunuli do vyvrtaných otvorů ve stromu a zatloukli je různobarevnými dřevěnými klínky.

„Stanete se umělci, protože vytvoříte dílo, které má obsah. Tím, že do stromu zatlučete kolíky se svými přáními, stane se z toho rázem umělecké dílo, stane se z toho kultura," řekl dětem architekt Philipp Klein, který je spolu s Andi Dünnem autorem celého projektu.

Žáci domažlické školy měli různorodá přání: „Já bych chtěl, aby měla Plzeň hezké domy." „Já si přeju, abysme mohli jezdit častěji do Německa na výlety." „Chtěl bych, aby se v Plzni hrálo mistrovství světa ve fotbale." Bára Beránková měla přání jednodušší „Já bych chtěla jenom medvídka."

Středeční tvorby stromu v Domažlicích se zúčastnilo přibližně půl stovky žáků domažlické Základní školy praktické, stejný počet školáků z jejich partnerské Schule am Regenbogen v Chamu a další hosté a pedagogové z obou stran hranice.

České i německé děti z perkusního souboru Sambalila předvedli bubenické vystoupení a němečtí školáci zazpívali i Žádnyj neví, co sou Domažlice. Zpestřením dopoledne byla také návštěva domažlických policistů, kteří dětem předvedli ukázky zadržení pachatele s pomocí policejních psů a nechali školáky prozkoumat svou výstroj a výzbroj.

„Spolupráce našich škol trvá už třináct let a musím říct, že partnerství funguje dobře. Vystupujeme se skupinou Sambalila, děláme společné výlety a další akce a děti si navzájem rozumí, berou žáky z Německa jako své kamarády," uvedl ředitel domažlické praktické školy Martin Tomaier.

Domažlická škola tak získala umělecké dílo, které bude připomínat Plzeň 2015 a přátelské vztahy mezi sousedy. Stejná akce jako v Domažlicích se odehraje v pátek také v Chamu. Školáci z Chodska oplatí návštěvu svým německým kolegům a přidají svá přání i na jejich vlastní strom.