Za 45 dní budou moci voliči opět po čtyřech letech rozhodnout o složení zastupitelstev obcí a měst. Termín komunálních voleb prezident republiky stanovil na 15. a 16. října.

V plném proudu jsou úkony, které samotnému volebnímu aktu předcházejí. Jednotlivé strany podaly své kandidátní listiny, starostové obcí stanovili minimální počet členů okrskových volebních komisí a dnes je poslední den, do kdy musí poskytnout i informaci o počtu a sídlech volebních okrsků.
„Losování pořadí volebních stran proběhne v obřadní síni domažlické radnice v pondělí 6. září,“ popsala jeden z dalších kroků předvolební procedury vedoucí odboru kanceláře domažlického starosty Dagmar Murínová.

V současné době je už jistý počet stran a nezávislých kandidátů, kteří se v jednotlivých obcích budou ucházet o hlasy jejich obyvatel.
Zálusk na některá z 21 křesel v domažlickém zastupitelstvu má devět stran. Původní kuloárové informace z předprázdninového období hovořily až o 11 možných kandidátkách.

Kromě celostátně působících stran (KDU–ČSL, ČSSD, KSČM, ODS, VV a TOP 09 a koalice Suverenity, SZR a DSZ) podaly své kandidátky i místní Sdružení pro Město Domažlice a Sdružení nezávislých kandidátů 2010.

Horšovský Týn čeká politický souboj sedmi subjektů. ČSSD, KSČM, KDU–ČSL, ODS a koalici Suverenity, SZR a DSZ doplní strana Volba pro město Horšovský Týn s nezávislými kandidáty a Sdružení pro Horšovský Týn, které se sestává z nezávislých a kandidátů strany TOP 09.

O správu záležitostí města Kdyně má zájem pět subjektů – ODS, KDU–ČSL, ČSSD, KSČM a nezávislý kandidát Oskar Hamrus.

Mezi stejným počtem politických stran budou vybírat Holýšovští. Zájem o jejich hlasy podáním kandidátky projevily ODS, KSČM, Strana pro otevřenou společnost, ČSSD a koalice Suverenity, SZR a DSZ.

V Kolovči nabídku stran KDU–ČSL, ČSSD a ODS doplňuje hnutí Starostové a nezávislí a dále nezávislý kandidát Bohumil Cimburek. O předvolebním rozložení sil v dalších městech a obcích regionu budeme opět informovat.

Do středy 15. září mají volební strany čas na delegování svých zástupců do okrskových volebních komisí.