Ve staňkovském dětském domově se děti na Vánoce připravují již od začátku adventu. „Vyrábějí drobné dárky, přáníčka, píší Ježíškovi a těší se tak jako děti v rodinách,“ popsala Jana Koubová, ředitelka Dětského domova, Staňkov.

Na Štědrý den však ne všechny děti v dětských domovech zůstávají. Některé děti si berou jejich příbuzní na svátky domů. „Protože některé děti o vánočních prázdninách odjíždějí mimo dětský domov, máme 19. prosince společné předvánoční posezení, kterého se účastní všechny děti se všemi tetami a strýci v domově,“ doplnila Koubová.

Vánoční čas v Dětském domově, Staňkov.Zdroj: archiv domova

A jak vypadá Štědrý den?

Štědrovečerní večeře, rozbalování dárečků a další tradice a zvyky prožívají i děti z dětských domů. „Přímo na Štědrý den slaví Vánoce děti, které zůstanou v domově, společnou večeří a posléze nadílkou u vánočního stromečku,“ prozradila dále Koubová.

Podobně tomu je v Dětském domově, Horšovský Týn. I zde se snaží dětem vytvořit tradiční Vánoce. Děti chodí na pohádku do kina, také je čeká štědrovečerní večeře a poté vánoční nadílka. Nechybí ani zpívání koled či návštěva vánočních trhů.

Živý betlém ztvárnili štichovští.
FOTO, VIDEO: Vánoční trhy ve Štichově pomohly dobré věci